Teško dišete i kašljete: Kako razlikovati bronhitis od upale pluća

Grozna prehlada od koje ste bolovali bliži se kraju i spremni ste da nastavite sa svojim životom, ali vaši planovi lako mogu da se promijene kada vam virusi ili bakterije napadnu pluća.

Nakon infekcije gornjih disajnih puteva, donji disajni putevi postaju mnogo ranjiviji, pa virusi i bakterije lako mogu da probiju vaš imuni sistem. Upravo to je najpovoljnije tlo za pojavu bronhitisa i upale pluća.

Ukoliko se osjećate loše nakon prehlade, a niste sigurni šta je u pitanju, ove smjernice vam mogu biti od velike pomoći.

Bronhitis

Bronhitis tipično izazivaju virusi, koji dovode do upale većih i srednjih disajnih puteva (bronhija). Disajni putevi otiču i pune se sluzi.

Kašljanje pomaže da se sluz izbaci iz suženih disajnih puteva. Alveole, koje se nalaze na kraju najmanjih disajnih puteva ne bivaju zahvaćene.

Savjeti:

Kašljanje može da bude opterećujuće za vaš grudni koš. Mogu se javiti i malaksalost, bolovi u grlu i blaža temperatura. Ako se ne budete osećali bolje za 2-3 sedmice, posjetite ljekara. Antibiotici su rijetko kada od pomoći. Prestanite da pušite – ovo će znatno smanjiti rizik od bronhitisa.

U većini slučajeva akutnog bronhitisa bolest prolazi bez liječenja ili samo uz suportivnu terapiju koja obuhvata korištenje meda, limuna i čajeva kojima se umiruje kašalj i olakšava iskašljavanje, obično u roku od nekoliko sedmica.

Budući da je većina slučajeva bronhitisa uzrokovana virusnim infekcijama, antibiotici nisu učinkoviti. Međutim, ako ljekar sumnja na bakterijsku infekciju, može propisati antibiotik.

Upala pluća

Upala pluća pogađa alveole, pri čemu kiseonik i ugljen-dioksid ne mogu normalno da protiču iz pluća do krvotoka. Upalu pluća može da izazove preko 30 bakterija, virusa i gljivica i ne pogađa disajne puteve.

Alveole otiču i pune se tečnošću. Ovo izaziva kašalj, visoku temperaturu, groznicu, ubrzano disanje i lupanje srca. Ako imate bilo koje od ovih simptoma, što prije se javite doktoru.

Savjeti:

Upala pluća je najrizičnija za djecu ispod dvije godine i za osobe preko 65, trudnice i osobe koje boluju od astme, srčanih oboljenja, raka i dijabetesa. Pravi medikamenti mogu da spriječe hospitalizaciju, pa čak i smrt.

Vakcine štite najmlađe i najstarije od pojedinih bakterijskih upala pluća. S obzirom da gripa može da preraste u upalu pluća, vakcine protiv gripe mogu da vas zaštite i od upale pluća.