Iako je broj djece zaražene koronavirusom relativno mali, postoje djeca koja su bila ozbiljno bolesna.
U sklopu istraživanja koje je objavljeno u časopisu Pediatrics znanstvenici su proučili 2143 slučaja djece mlađe od 18 godina zaražene koronavirusom u Kini do 8. februara.
Otprilike polovina djece je imalo blage simptome: vrućicu, umor, suhi kašalj, te eventualno mučninu ili proljev.
Kod više od trećine, oko 39 posto, pojavili su se nešto teži simptomi, uključujući upalu pluća ili probleme s plućima.
Oko četiri posto djece pozitivne na virus Covid-19 nije uopšte imalo simptome, ali 125 djece, odnosno oko šest posto, razvilo je ozbiljno oboljenje. Jedan 14-godišnjak je umro, a 13 djece bilo je kritično, što znači da su bili na respiratoru ili su im otkazivali organi.
“Ovo nam govori da bi se bolnice trebale pripremiti za nešto pedijatrijskih slučajeva jer djecu ne možemo potpuno isključiti“, kaže dr. Srinivas Murthy sa Sveučilišta British Columbia.
Murthy dodaje da je glavni zaključak da je zaraza koronavirusom moguća i među djecom, ali bolest nije toliko ozbiljna koliko za odrasle, ali da čak i među njima može doći do komplikacija i neželjenog ishoda.
Studija je pokazala da je od 125 teško oboljele djece više od 60 posto bilo staro pet godina ili manje. Četrdesetak njih bili su novorođenčad.
Shilu Tong, autor studije, rekao je da je vjerojatno da su mlađa djeca bolesnija nego starija jer se njihov dišni sistem još uvijek razvija.
Još jedna teorija znanstvenika je da su djeca manje podložna virusu od odraslih zbog receptora ACE2, na koji se virusne stanice vežu u ljudskom tijelu.
“Možda taj receptor kod djece nije razvijen koliko kod odraslih“, zaključuje Murthy.