Dvije osobe uhapšene su u Holandiji pod optužbom da su dio mreže koja je pokušala da prevari vlasti u više evropskih zemalja, prodajući im nepostojeću medicinsku opremu, saopćio je Europol.
Kako su naveli, sredinom marta njemačko zdravstvo nagažovalo je kompanije iz Ciriha i Hamburga za nabavku zaštitnih maski za lice u vrijednosti od 15 miliona eura. Pošto na globalnom tržištu postoji nedostatak sanitetskog materijala i uobičajeni poslovni kanali su uveliko zatrpani, te dvije kompanije pronašle su nove mogućnosti kupovine i kontaktirali osobe koje, navodno iz Španije, prodaju maske.
Dogovor o početnoj isporuci
Iz te “kompanije” dobili su ponudu za 10 miliona maski, ali su ih potom uputili na “pouzdanog” proizvođača iz Irske, koji takvu isporuku može da obezbijedi.
Potom ih je irski posrednik povezao sa holandskim dobavljačem, koji je pružio garancije da će biti u stanju da isporuči traženih 10 miliona zaštitnih maski.
Sačinjen je dogovor o početnoj isporuci od 1,5 miliona maski, u zamjenu za avansno plaćanje od 1,5 miliona eura.
Kupci su platili irskom posredniku i počeli pripreme za isporuku, koja je trebalo da bude transportovana u 52 teretna vozila i uz policijsku pratnju od magacina u Holandiji do krajnjeg odredišta u Njemačkoj.
Neposredno prije datuma isporuke, kupci su obaviješteni da novac nije stigao i da je za obezbjeđivanje robe, holandskom dobavljaču potrebno hitno uplatiti 880.000 eura.
Kupci su poslali novac, ali maske nikada nisu stigle.
Uspjeli povratiti novac
Naknadnom procedurom ispostavilo se da holandska kompanija postoji, ali da je njihova lokacija na internetu klonirana i da ne postoji nikakva zvanična prepiska sa kupcima niti ikakvi ugovori o prodaji.
Kada su shvatili da su prevareni, kupci su se odmah obratili svojoj banci u Njemačkoj i pokrenuli međunarodnu potragu za novcem.
Brzom akcijom više institucija, prvo je britanska banka preko koje su išle transakcije uspjela da povrati cjelokupan iznos od 1,5 miliona eura i identifikuje kompaniju u Irskoj koja je bila dio šeme prevare. Potom su i Holandske vlasti uspjele da lociraju dodatnih 880.000 eura, koji su već bili poslati u Veliku Britaniju, dok je krajnja destinacija trebalo da bude bankovni račun u u Nigeriji.
U Interpolu kažu da je zajednička operacija koju sprovode u saradnji sa Interpolom i finanisijskim i drugim inistitucijama Njemačke, Holandije, Irske i Velike Britanije dovela do prva dva hapšenja i da je ona i dalje u toku.