Ne, ovo nije Rahman iz Bužima koji je postavljao 5G tornjeve, nego Harvey iz Gothama

Neistinitost “meme-a” koji se dijeli društvenim mrežama je uglavnom očita, te se fotografija isključivo širi putem društvenih mreža. Ipak, činjenica da je Raskrinkavanje nekoliko puta dobilo upite za provjeru istinitosti od strane čitalaca, te da se ova fotografija može često naći u komentarima na društvenim mrežama, pokazuju da postoji potreba da se na ovaj način ukaže na činjenice koje opovrgavaju istinitost tvrdnji da je Rahman Kapić “zadobio povrede prilikom stavljanja u pogon tornja sa 5G mrežom”.

Čitatelji/ce Raskrinkavanja prijavili su fotografiju koja se posljednjih dana širi društvenim mrežama. Fotografija navodno predstavlja Rahmana Kapića iz Brigova, opština Bužim, koji je “uposlenik BU Telekoma” i koji je navodno “u srijedu naveče zadobio povrede” koje se vide na priloženoj fotografiji, za koje je navedeno da su nastale “prilikom stavljanja u pogon tornja sa 5G mrežom” u naselju Mala Lisa u Cazinu.

Ono što se primijeti na prvi pogled jeste količina konkretnih informacija koje ovaj “meme” sadrži. Navedeno je ime i prezime osobe, vrlo precizno mjesto boravka, firma u kojoj je osoba zaposlena, kao i vrijeme i tačna lokacija “zadobijanja povreda”.

Jedina stvar koja nije dovoljno jasna jeste naziv kompanije, s obzirom da se navodi “BU Telekom” koji ne postoji u BiH. S obzirom na blizinu slova “U” i “H” na tastaturi, ali i činjenicu da je našem jeziku bliže fonetsko pisanje riječi, možemo pretpostaviti da je namjera autora/ice fotografije bila napisati “BH Telecom”. Brigovi jesu mjesna zajednica u opštini Bužim, dok je Mala Lisa naselje u Cazinu, te čak postoji i mjesto Kapići gdje je živjela osoba po imenu Abdurahman Rahman Kapić koja je preminula 2016. godine.

Osim toga, na Facebooku smo pronašli i profile sa imenom Rahman Kapić koji koriste fotografiju sa navedenog “meme-a” kao profilnu fotografiju. To su profili rahman.kapic.7 i rahman.kapic.39, a oba navedena profila nastala su 18. aprila.

Ova fotografija vjerovatno predstavlja satirični sadržaj čiji je cilj humor, što se može primijetiti i u komentarima objava na profilima koji su fotografiju objavili. Međutim, iz istih komentara zaključujemo da je ipak određeni broj osoba objavu shvatio kao stvarnu, a ne kao satiričnu, a tome u prilog ide i nekoliko upita za provjeru istinitosti fotografije koje je Raskrinkavanje dobilo.

Ključni dio ovog “meme-a” jeste upravo fotografija koja prikazuje čovjeka koji očito leži na bolničkom krevetu i koji na licu ima opekotine, te mu nedostaju komadi kože i mišića sa lica, što sve zajedno izgleda jako zabrinjavajuće i nevjerovatno.

Međutim, neko ko je poznavaoc filma i opusa Christofera Nolana, ili neko ko je ovu fotografiju pretražio preko bilo kojeg od online servisa za provjeru fotografija, može zaključiti da prikazano na fotografiji i jeste upravo to – nevjerovatno. U pitanju je naime fotografija iz filma koja pokazuje Aarona Eckharta u ulozi Harvey Denta u filmu “Vitez tame” (The Dark Knight, Christofer Nolan, 2008). Harvey Dent, osoba, odnosno filmski junak sa fotografije koji je u filmu tužilac iz Gotham City-ja, zadobija povredu nastalu nakon eksplozije dok ga Batman pokušava spasiti. Kadar iz kojeg je fotografija sa “meme-a” nastala, odvija se nakon eksplozije u bolnici.

Ova fotografija je korištena prethodnih godina na internetu mnogo puta, te recimo samo pretraga na servisu Tineye daje 970 rezultata, odnosno objava sa ovom fotografijom, od kojih prva datira iz maja 2010. godine. Čak je moguće kupiti ovu fotografiju sa potpisom glumca Aarona Eckharta sa Amazon-a za 117.99 USD.

Što se tiče tvrdnje o postavljanju 5G tornjeva, i Raskrinkavanje i Istinomjer su u svojim analizama više puta pisali o tome da 5G mreža ne postoji u Bosni i Hercegovni. BiH je tek u 2019. godini počela sa uvođenjem 4G mobilne mreže, a o tome da je BiH još uvijek daleko od uvođenja mreže sljedeće generacije, svjedoči i izjava savjetnika generalnog direktora Regulatorne agencije za komunikacije (RAK) BiH, Aleksandra Mastilovića, iz decembra 2018. godine, odnosno iz vremena prije uvođenja 4G mreže u BiH.

Osim toga, Istinomjer je i 27. marta ove godine kontaktirao RAK kako bi provjerio dinamiku uvođenja 4G mreže, te je dobio odgovor da podaci o ostvarenom pokrivanju teritorije BiH 4G mrežom još uvijek ne postoje, ali je iz odgovora jasno da će ovaj proces trajati bar još nekoliko godina.

Iz svega navedenog zaključuje se da BiH kasni i sa uspostavljanjem 4G mreže, kao to da ni u najoptimističnijim perspektivama ne očekujemo uspostavljanje 5G mreže u BiH prije 2024. Godine.

Neistinitost ovog “meme-a” sa društvenih mreža je uglavnom očita, te se fotografija isključivo širi putem društvenih mreža. Ipak, činjenica da je Raskrinkavanje nekoliko puta dobilo upite za provjeru istinitosti od strane čitalaca, te da se ova fotografija može često naći u komentarima na društvenim mrežama, pokazuju da postoji potreba da se na ovaj način ukaže na činjenice koje opovrgavaju istinitost tvrdnji da je Rahman Kapić “zadobio povrede prilikom stavljanja u pogon tornja sa 5G mrežom”.

S obzirom da se radi o satiričnom sadržaju, ovu objavu sa društvenim mreža ocjenjujena je kao satiru, piše Rakrinkavanje. ba.