Oni Vikinzi koji su doživjeli odraslu dob zasigurno su imali mnogo problema sa zubima. Naučnici koji se bave istraživanjem kostiju Vikinga otkrili su znakove inficiranih desni i istrošene kutnjake, a nova otkrića pokazuju da su Vikinzi imali još jedan problem: karijes.
Nekako mislimo da su ljudi prije hiljadu i više godine godina imali bolje zube jer nisu imali slatkiše – međutim, to su bajke za malu djecu. Naši preci, ne samo Vikinzi, imali su užasne probleme sa zubima i mnogo su patili zbog toga, kao da im bolesti, ratovi i glad nisu bili dovoljna patnja.
Da bi razumjela oralno zdravlje Vikinga, Carolina Bertilsson s Univerziteta u Göteborgu i njen tim pregledali su čeljusti i zube 18 vikinških muškaraca i žena, čiji su posmrtni ostaci pronađeni u groblju Kopparsvik iz 10. vijeka (900-1050. godina n.e.) na švedskom otoku Gotland – i pronašli da samo četiri jedinke nisu imale karijes. Prevalencija propadanja zuba mogla bi biti povezana s drevnom prehranom koja je uključivala voće, bobice, med i medovinu, alkoholno piće na bazi meda. Istraživači su također otkrili dokaze infekcije vilice i gubitka zuba.
Ovi nalazi su objavljeni u International Journal of Osteoarcaheologyju pod naslovom, “Dental health of Vikings from Kopparsvik on Gotland”, prenosi Oslobođenje Portal.
Površina zuba najosjetljivija na karijes bila je okluzijska površina, dok je pronađeno samo nekoliko proksimalnih lezija i jedna jedina karijesna površina korijena. Zub koji je najčešće zahvaćen karijesom bio je prvi molar donje vilice. Prednji zub koji je najčešće nedostajao prije smrti je prvi mandibularni molar, a zub koji je najčešće nedostajao post mortem bio je sjekutić mandibule. Ostali nalazi uključuju i apikalne infekcije, koje su klinički otkrivene u 3% zuba.