Najpoznatiji rudar bivše Jugoslavije, udarnik i junak socijalističkog rada, simbol radničke klase, Alija Sirotanović umro je prije 30 godina, u siromaštvu.
Sjećanje na ovog velikog i u isto vrijeme skromnog čovjeka, koji je bio ponos bivše države, i danas živi, ali je teško ocijeniti imali danas ljudi poput Sirotanovića.
Rođen je 14. augusta 1914. godine u mjestu Orahovo, a odrastao u Trtorićima, selu nadomak Breze, u kojem jedna ulica nosi njegovo ime, dok mu je u krugu rudnika mrkog uglja “Breza” u kome je proveo radni vijek podignuta bista.
Iako se u medijima kao datum Alijine smrti spominje 13. maj 1990., njegovi bliski srodnici kažu da je Alija zapravo umro tri dana kasnije, 16. maja iste godine.
Kako je Alija Sirotanović oborio svjetski rekord?
Alija Sirotanović je, 24. jula 1949. godine oborio svjetski rekord u kopanju uglja. On je tada sa svojih osam komorata za osam sati rada iskopao 152 tone (253 kolica) i tako oborio dotadašnji rekord Rusa Alekseja Stahanova za 50 tona. Ruski KGB je tada provodio nadzor nad tim iskopavanjem uglja.
Jama 1 u kojoj je srušen rekord bila je poznata kao “Rov vojvode Putnika”. Anegdota kaže da je jedino, što je Alija tražio od Tita, bila – veća lopata. Napravljena je specijalno za njega i nazvana – “sirotanovićka”.
Živa legenda jednog vremena
Alija Sirotanović je tom prilikom postao živa legenda, simbol pregalaštva radničke klase, ideološke kičme režima. Njegov lik se našao na novčanici od deset dinara, a odlikovan je i Ordenom junaka socijalističkog rada, te je dobio nagradu AVNOJ-a i bezbroj drugih priznanja i odlikovanja.
Srce, ruke i lopata
Alija Sirotanović je bio odlikovan i Ordenom junaka socijalističkog rada te je dobio i brojne druge nagrade i priznanja.
Također, njegov lik je odštampan i na novčanici od 20.000 dinara, puštenoj u opticaj 1987. godine, a povučenoj u monetarnoj reformi Ante Markovića. Uz to, grupa Zabranjeno pušenje posvetila mu je i pjesmu pod nazivom “Srce, ruke i lopata”.
Izvor: Oslobođenje