Univerzitetski klinički centar RS-a kupio je zaštitne maske od sarajevske kompanije Protekta, koja se bavi trgovinom telekomunikacijske i elektroničke opreme na veliko. Maske su, prema pisanju medija, kupljene po cijeni od 11 maraka po komadu i, prema prvim podacima, dijele se radnicima UKC-a RS-a.
Svega na lageru
Rukovodstvo UKC-a RS-a je u više navrata isticalo da ova zdravstvena ustanova ima dovoljno zaštitne opreme i da se na lageru nalazi čak pola miliona maski, pa nije jasno zašto su kupovali novi kontingent i to po nevjerovatnoj cijeni od 11 maraka po komadu. Iz UKC-a RS-a dva dana ne odgovaraju koliko je maski kupljeno preko Protekte, kada i po kojoj nabavnoj cijeni, prenosi Oslobođenje.
Podsjećamo na to da ovo nije prva afera sa zaštitnim maskama u Republici Srpskoj i da je Institut za javno zdravstvo RS-a potpisao 10. aprila ugovor s turističkom agencijom Travel for fun za nabavku zaštitne medicinske opreme koja se koristi za sprečavanje i suzbijanje širenja koronavirusa. Ugovor koji je potpisan s turističkom agencijom iznosi 2,4 miliona maraka.
Još dva ugovora zaključio je Institut, vrijedna 2,3 miliona maraka, za nabavku zaštitnih odijela i zaštitnih maski s firmom Procontrol iz Banje Luke, koja se bavi arhitektonskom i inženjerskom djelatnošću i tehničkim savjetovanjem. Ova firma se, kao ni Travel for fun, ne nalazi u javnom registru Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH.
Nastavljena je i trakavica s mobilnom bolnicom koja i dalje “leži” u Zalužanima. Medicinska oprema još nije došla, iako je odavno najavljena, a šatori koji su podignuti na velikoj poljani sve češće se pominju kao plastenici i kao predizborne šatre pod kojima će se peći prasići i janjci te voditi kolo u novembru.
“Službe uredno čuvaju bolnicu kojoj niko ne smije da priđe i u kojoj se nalazi samo trava. Razapeli su šator prije mjesec i to tako stoji. Od najavljene prateće opreme nema ništa. Pritom nisu dozvoljeni snimanje i obilazak bolnice, čak ni narodnim poslanicima. To je isto kao da nam neko zabrani da stanemo ispred zgrade Vlade RS-a. Jedina promjena koja se vidi je trava koja poraste nakon nekoliko dana i koju službe za sada uredno kose. Kreveta nema, stalaka nema, aparata nema, ali ima trave”, rekao je poslanik PDP-a u NSRS-u Draško Stanivuković.
Poslanik SDS-a Nebojša Vukanović tvrdi da se na internetu veliki šator s aluminijumskom konstrukcijom, identičan onom u Zalužanima, prodaje za 34 do 38 dolara po kvadratu. Ti podaci, kazao je on, jasno govore da je nabavka mobilne bolnice zapravo velika pljačka u koju je utrošeno više od četiri miliona maraka.
Ni vrata ni krova
“Podaci s interneta jasno govore da se ne radi ni o kakvoj pokretnoj bolnici, već o velikom šatoru za vjenčanja, samo što su na internetu šatori cjeloviti, s vratima, prozorima i podovima i koštaju oko 60 maraka po kvadratnom metru, dok je Vladin šator “go“, bez ičega, a istovremeno je skuplji najmanje 15 puta. Ko se u šator “uradio“ i od naroda oteo najmanje četiri miliona maraka”, pita Vukanović.