Skupština Kantona Sarajevo danas je usvojila Zakon o ublažavanju negativnih ekonomskih posljedica i uštedama, kojim se predviđa set kratkoročnih i srednjoročnih mjera od značaja za ublažavanje negativnih ekonomskih posljedica na privredu.
Ministar finansija KS-a Jasmin Halebić je kao najvažnije tačke Zakona izdvojio oslobađanje od plaćanja administrativnih taksi, oslobađanje od plaćanja sudskih taksi pri upisu u sudski registar i brisanju privrednog društva iz sudskog registra, te u postupku stečaja i likvidacije, zatim oslobađanje od plaćanja naknade za opće korisne funkcije šuma kao i prenamjena namjenskih sredstava regulisanih kantonalnim zakonima.
Istakao je zakon također predviđa i oslobađanje od plaćanja članarine Turističkoj zajednici, oslobađanje od plaćanje komunalne takse za privredna društva i fizička lica koja obavljaju samostalnu djelatnost, a koja prvi put pokreću privrednu ili uslužnu djelatnost, kao i ukidanje naknade članovima nadzornih i upravnih odbora.
Te takse, članarine i naknade, dodao je Halebić, neće se plaćati u periodu od dana stupanja na snagu ovog zakona i 60 dana po prestanku stanja nesreće uzrokovane pojavom koronavirusa.
Halebić je naglasio da je tim zakonom predviđeno i ukidanje novaca za reprezentacije, putne troškove, stručno obrazovanja, ugovore o djelu i naknada za rad u komisijama te da predviđa i umanjenje novca za prijevoz i gorivo, nabavku materijala i sitnog inventara, sredstva za energiju, sredstva za komunikaciju i komunalne usluge, transfere pojedincima, transfere neprofitnim organizacijama, kapitalne transfere i druge rashode.
Dodao je da će Vlada u roku od sedam dana od dana stupanja na snagu tog zakona donijeti program kratkoročnih i srednjoročnih mjera od značaja za ublažavanje negativnih ekonomskih posljedica na privredu u Kantonu Sarajevo izazvanih koronavirusom.
Halebić je istakao da je Vlada predložila određene amandmane, među kojima je uspostava Kreditno-garantnog fonda na osnovu kojeg će, uime i za račun Kantona garancije izdavati banke partneri. Istakao je da će se inicijalna sredstva za osnivanje i funkcioniranje Fonda osigurati u budžetu Kantona u skladu sa budžetskim mogućnostima iz izvora: budžetski prihodi, primici, donatorska sredstva te da je Vlada dužna Skupštini dostavljati izvještaj o upravljanju Fondom zajedno sa izvještajem o izvršenju budžeta.
“Banka partner ili više njih će biti odabrana javnim pozivom na osnovu kriterija koje utvrdi Vlada”, kazao je Halebić.
Kao jedan od amandmana, Halebić je naveo da se obavezuje se Vlada KS da sa reprezentativnim sindikatima nastavi socijalni dijalog sa ciljem pronalaženje rješenja za dodatnu podršku privrednim subjektima pogođenim negativnim posljedicama izazvanim epidemijom koronavirusa.
Zastupnica Naroda i Pravde (NiP) Danijela Kristić predložila je da za vrijeme trajanje nesreće, Vlada isplaćuje 377 KM svim privrednim subjektima na ime dijela neto plate radnika, koji su ispunili uslove propisane federalnim zakonom za subvenciju dijela doprinosa, a imaju sjedište firme na području Kantona Sarajevo. Zastupnici nisu usvojili taj amandman.
Zastupnik NiP i predsjednik te stranke Elmedin Konaković istakao je da Prijedlog zakona i amandmane nije pisala ista vlada te da se život u KS-u normalizuje, a da Skupština nije usvojila nijedan zvaničan akt u svrhu podrške realnom sektoru.
“Tekst Prijedloga je smiješan, daleko je od suštine i forme, ne tretirate ni poljoprivredu, a čekamo ga dva mjeseca. Vlada nije imala hrabrosti da donese prave uštede”, kazao je Konaković.
Istakao je da je apsurdno ukinuti plaćanje taksi firmama koje se tek osnivaju, a da te takse nastave plaćati firme koje su pogođene pandemijom i koje su do sada sve uredno plaćale.
Zastupnik Socijaldemokratske partije (SDP) Samir Suljević istakao je da je očekivao mnogo bolji Prijedlog zakona, koji je beznačajan i neopravdan.
“Smanjenje parafiskalnih nameta, odnosno doprinosa, jedino je ozbiljno što se može uraditi, ostalo je sve ‘magla'”, kazao je Suljević.
Zastupnica Naše stranke Neira Dizdarević naglasila je da je zakon predložen prekasno, ali da je i očekivala više materijala o tome kako pomoći privatnom sektoru.
“Nemamo podatak o broju otpuštenih radnika i zatvorenih firmi, jer ih Vlada nema. Čekaju da se što više firmi ugasi, kako ne bi tražile pomoć države”, istakla je Dizdarević.
Zastupnica Demokratske fronte (DF) Bibija Kerla kazala je da je vrlo nekorektno od opozicije što omalovažava rad Vlade, koja je pomogla privredi i najugroženijoj kategoriji stanovništva.
Šef Kluba Stranke demokratske akcije (SDA) Mahir Dević smatra da je Vlada predstavila vrlo egzaktne podatke, objasnila koje se takse ukidaju i koja je to pomoć za privredu, a da je opozicija uputila veliki broj oštrih i neargumentovanih opaski.
“Opozicija nije predložila nijedan argument koji bi mi prihvatili, već se koriste populizam”, kazao je Dević.
Zastupnik SDA Aljoša Čampara je kazao da će se KS uskoro naći pred velikim problemom. Smatra da je KS najugroženiji, jer ima mnogo radnih mjesta u uslužnoj djelatnosti.
“Doći ćemo do cifre od 50.000 ljudi kojima će biti potrebna pomoć. To je puno novca i možda će nam trebati još jedan rebalans, osim ovog koji slijedi”, istakao je Čampara.
Zastupnica SDA Jasmina Bišćević-Tokić smatra da su mnoge diskusije zastupnika bile kontradiktorne, da su jedni govorili da je zakon donesen brzo, a neki da je Vlada zakasnila.
Istakla je da se ne može složiti sa zastupnicima koji smatraju da Vlada KS nije radila svoj posao.
“Oni su jedina Vlada koja ukida parafiskalne namete i jedina koja se odrekla jedne trećine plaće, za razliku od ostalih kantona te jedina Vlada koja je usvojila inicijativu da se smanji finansiranje političkih stranaka”, istakla je Bišćević-Tokić.
Zastupnici će u nastavku sjednice razmatrati Prijedlog izmjena i dopuna budžeta KS za 2020. godinu.