Grčka je ušla u treću fazu postepenog ukidanja mjera uvedenih početkom marta u cilju sprečavanja širenja nove vrste koronavirusa.
Iz Ministarstva zdravstva navedeno je da su otvorene srednje i visokoškolske ustanove, kao i trgovački centri.
Od gostiju u tržnim centrima zatraženo je da drže socijalnu distancu i da nose zaštitne maske kako bi se spriječio novi val virusa.
Slobodno putovanje između regija na kopnu i do otoka Kreta također će se ponovo pokrenuti, a Aegean Air je najavio da će postepeno poboljšati povezanost domaćim letovima s Heraklionom, Chanijem, Solunom i Alexandroupolisom.
Počinju sa radom i trajekti. Arheološka nalazišta ponovo se otvaraju s potrebnim mjerama održavanja udaljenosti od 1,5 metra, postavljanjem maksimalnog broja posjetitelja po arheološkom nalazištu, obilježavanjem sigurnih ruta i zasebnim ulaznim i izlaznim stazama.
Prva faza koju je najavio premijer Kyriakos Mitsotakis počela je 4. maja.
Grčka je jedna od prvih evropskih zemalja koja je zatvorila škole, barove, kafiće, restorane, noćne klubove, teretane, tržne centre, kina, maloprodajne objekte, muzeje, arheološka nalazišta i hotele, a dobila je i mnogo pohvala za ove mjere.
Slovenija bez nove zaraze, otvorene škole i vrtići
U Sloveniji u zadnja 24 sata nije zabilježen nijedan novi slučaj zaraze ili smrti povezane s Covidom-19, a zahvaljujući dobroj epidemiološkoj situaciji u ponedjeljak su nakon dva mjeseca otvoreni vrtići i počinje nastava za prva tri razreda osnovne škole.
S početkom novog tjedna relaksiraju se i druge djelatnosti poput trgovine i turizma.
Uz 479 testiranja nije potvrđen nijedan slučaj nove zaraze, pa ukupan broj onih koji su od početka epidemije oboljeli od Covida-19 ostaje 1466. Do sada je među zaraženima zabilježeno 104 smrtna slučaja, dok je u bolnicama trenutno samo 25 bolesnika, od toga 5 na intenzivnoj njezi, objavila je u ponedjeljak slovenska vlada.
U školskim klupama od danas su, nakon dugog razdoblja učenja “na daljinu”, vraćeni učenici triju prvih razreda osnovne škole, a njihovi su roditelji morali potpisati izjavu da su djeca zdrava i da nisu imala kontakte s osobama sa sumnjom na Covid-19. Za učenike ostalih razreda obrazovni proces nastavlja se na daljinu, bez jamstava da će se to promijeniti do kraja školske godine, prenosi Hina.
Istodobno, obnovljena je i nastava za završne razrede srednjih škola, te rad vrtića, ali pod posebnim uvjetima i u manjim skupinama djece.
Od danas je ponovo dopušten rad svih trgovina, a za rad se pripremaju i manji turistički objekti s kapacitetom do 30 postelja uz dopuštenje vlade, ali bez mnogo izgleda za primanje najčešćih stranih gostiju, Talijana, Austrijanaca i Nijemaca, jer su granice prema sjeveru i zapadu ostaju zatvorene.
Da bi se to promijenilo potrebno je protokole ulaska i tranzita dogovoriti bilateralnim sporazumima. Na to je ovih dana upozorio i premijer Janez Janša, pojašnjavajući okolnosti u vezi s proglašavanjem kraja epidemije Covida-19 u Sloveniji, te načelnu odluku vlade po kojoj je od sada dopušten ulazak u Sloveniju bez obvezne karantene za sve državljane EU-a i zemalja Europskog gospodarskog prostora.
Kako bi pomogla turističkom sektoru, slovenska će vlada ovog tjedna u novom zakonskom paketu nastojati pomoći turizmu, kao jednoj od koronavirusom najugroženijih djelatnosti. Zakon bi trebao omogućiti da turističke tvrtke i dalje dobivaju subvencije za skraćeno radno vrijeme i doprinose za zaposlene jer sadašnje mjere pomoći gospodarstvu istječu već krajem ovog mjeseca.
Zakon predviđa da će se s istim ciljem uvesti i turistički vaučeri od 200 eura za zaposlene, koji će taj iznos moći namjenski koristiti samo u domaćim smještajnim kapacitetima, čime bi se povećala domaća potrošnja.
S druge strane, na opasnost velikih gubitaka i mogućeg otpuštanja zbog krize upozoravaju i iz drugih grana gospodarstva, pa trgovina upozorava da će ove godine zabilježiti 15 do 20 postotni pad prometa. Cluster proizvođača automobilskih dijelova i opreme upozorava pak da bi, ako nova državna pomoć izostane u toj djelatnosti, već najesen mogla ostati bez posla četvrtina sada zaposlenih, a riječ je o proizvodnji usmjerenoj na izvoz te većim dijelom ovisnoj o stanju automobilske industrije u Njemačkoj i njenim narudžbama.
Plaže u Francuskoj ponovo otvorene, ali samo za kupanje, sunčanje zabranjeno
Plaže na francuskoj rivijeri su ponovo otvorene za kupače nakon uvođenja vanrednog stanja sredinom marta, ali je na njima dozvoljeno samo kupanje, surfanje i pecanje, dok je sunčanje i zadržavanje satima na plaži – zabranjeno.
Otvorene su plaže na sjeveru Francuske i Mediteranskoj obali, a mnogi posjetioci plaža su nosili zaštitne maske ili šetali po promenadi, prenosi Reuters.
“Mi smo polu-slobodni”, rekao je jedan lokalni kupač sa slamnatim šeširom dok je šetao po prilično praznoj šljunkovitoj plaži u Nici. Ministar unutarnjih poslova Francuske Christophe Castaner upozorio je da je virus i dalje prisutan i da građani moraju da nauče da žive sa tim. “Ukoliko se pravila ne budu poštovala povući ćemo odluku o otvaranju plaža”, rekao je on. U Francuskoj postoji podjela na crvene i zelene zone u kojima je virus prisutniji i jači i u kojima je slabiji i manje rasprostranjen.
Izvor: N1