Krema za zaštitu lica od sunca, treba imati vodootpornu formulu koja ima faktor širokog spektra, ali ako koristite istu za lice i tijelo, moguće da će na licu izbiti neželjene reakcije.
Krema sa zaštitnim faktorom štiti vas od raka kože kao i od oštećenja od sunca. Nakon što ujutro operete lice, nanesite kremu za sunčanje, prije upotrebe hidratantne kreme.
Ako nemate osjetljivu kožu, kremu za sunčanje koju koristite na tijelu možete koristiti i za lice.
“Jedna krema za sunčanje može poslužiti za lice i tijelo, osim ako je koža na licu osjetljiva. Zaštitni sastojci su obično isti, ali ponekad kreme za sunčanje formulirane za tijelo nije tako lako utrljati u lice”, komentirala je dermatologinja iz New Yorka Marisa Garshick.
Kreme za lice ne sadrže ulje, tako da su nježnije i lakše ih je razmazati po licu, dok formule za tijelo sadrže i komedogene tvari, koje na licu mogu napraviti haos, piše 24 sata.
Za osobe s osjetljivom kožom preporučuje se izbjegavanje krema za sunčanje s alkoholom, radi pretjeranog isušivanja lica.
Kreme za zaštitu od sunca imaju dvije vrste filtera – hemijski i fizički/mineralni.
Kreme s hemijskim filterom obično sadrže oktinoksat i avobenzon koji djeluju apsorbiranjem UV svjetlosti. Aktivne hemikalije pritom pretvaraju UV svjetlo u bezopasne zrake topline, koje se potom oslobađaju iz kože.
Kreme s fizičkim ili mineralnim filterom, koje primarno koriste cink i titan kao aktivne sastojke, preporučuju se djeci i osobama s osjetljivom kožom. One odražavaju UV zrake, služe kao barijera koja sprečavaju da zrake uđu u kožu.
Hemijski blokatori posljednjih su godina postali dosta kontroverzni, jer istraživanja pokazuju kako mogu negativno utjecati na morski život, uzrokujući oštećenja dagnji i delfina. Upravo takav tip kreme zabranjen je na Havajima od 2018.
Studija iz 2019. otkrila je da se hemikalije iz krema za sunčanje mogu apsorbirati u krvotok u potencijalno riskantnoj koncentraciji.
Hemijske kreme za sunčanje i dalje se službeno preporučuju, jer u ovom trenutku istraživači nemaju dovoljno podataka da bi konačno zaključili da su kreme s hemijskim filterom štetne. Studije također pokazuju da određene hemikalije u kremi za sunčanje uništavaju koraljne grebene.
Ljudima s tamnijom kožom se preporučuje da koriste hemijsku kremu za sunčanje, kako bi izbjegli bjelilo kreme s fizičkim zaštitnim faktorom, ali danas postoje i tonirane kreme koje ne ostavljaju bijeli trag te ljepše izgledaju na koži.
Kremu s hemijskim faktorom treba nanositi 15 minuta prije sunčanja, dok kreme s fizičkim, mineralnim blokatorima djeluju odmah.
Nanosite kremu svaka dva sata, naročito na plaži.
Lice je bitno zaštititi i ako ste kod kuće, na balkonu ili terasi.
Kad birate visinu faktora, ne treba vam veći od 30. Bilo koja u toj visini blokirat će oko 95% UV zraka.
Primjerice, krema sa SPF 50 nudi gotovo jednaku zaštitu, no dermatolozi će preporučiti višu zaštitu jer znaju da ljudi imaju tendenciju malo se mazati ili zaboraviti ponovno staviti kremu.
“Ne zaboravite da vas SPF štiti samo od UVB zraka, a ako krema štiti od i od UVA, tako će biti i navedeno, a pisat će i – široki spektar”, ističe Garshick.
UVB zrake mogu uzrokovati opekline od sunca, rak kože i crvenilo, ali UVA zrake također predstavljaju rizik od raka i mogu uzrokovati spaljivanje i crvenilo. Ključno je i da je formula vodootporna, kako se ne bi odmah isprala s kože.