Na današnjoj press konferenciji Kriznog štaba Ministarstva zdravstva Kantona Sarajevo za praćenje i analizu situacije izazvane novim koronavirusom govorio je i Kemal Beganović, član Kriznog štaba.
On je odgovarao na novinarske upite o izolatoriju u Studentskom centru Bjelave, pri čemu je istakao da su ispunjeni svi tehnički uvjeti za njegovo stavljanje u funkciju.
Po riječima Beganovića, prostor je pregledan od strane epidemiološke službe, izvršena je njegova dezinfekcija, te su pripremljene zone i postavljena neophodna oprema u okviru ovog privremenog izolatorija. Krizni štab je time ispunio sve preuzete obaveze u vezi tog izolatorija, a očekuje se da će do kraja dana biti riješena i neophodna pravna pitanja kako bi mogao početi sa radom, u slučaju potrebe.
“Prostor je adekvatan za prijem pacijenata, imamo tehnički spreman prostor koji može odgovoriti potrebnoj namjeni. Kapacitet izolatorija je do 100 mjesta, podijeljen je u pet odjela u kojima se može smjestiti po 20 pacijenata. Odjeli se nalaze na prizemlju i tri sprata objekta. Na svakom odjelu će biti angažiran po jedan tim zdravstvenih radnika, a čine ga ljekar specijalista i dvije medicinske sestre. Kadar za timove će obezbijediti javno-zdravstvene ustanove a po potrebi i privatne javno-zdravstvene ustanove u Kantonu Sarajevo”, naglasio je.
Kada je riječ o putu COVID pacijenata i pitanjima da li će biti omogućeno njihovo premještanje iz privremenog izolatorija u Izolatorij Podhrastovi, u slučaju potrebe, Beganović je rekao da se to podrazumijeva, te da je razlog uspostavljanja izolatorija na Bjelavama upravo blizina Kliničkog centra, odnosno Izolatorija na Podhrastovima. Predviđeno je da u izolatoriju na Bjelavama borave pacijenti sa srednje teškom kliničkom slikom. Ljekari će pratiti njihovo stanje, a u slučaju pogoršanja kliničke slike pacijenta on će odmah biti prebačen u Izolatorij Kliničkog centra, naglasio je Beganović.
U odgovorima na upite o “putu pacijenta”, Beganović je istakao da svaka osoba koja posumnja na simptome zaraze koronavirusom treba da se obrati telefonskim putem Domu zdravlja KS ili Zavodu za Hitnu medicinsku pomoć, i to jedino što treba učiniti, dok su za cjelokupnu dalju proceduru vezanu za “put pacijenta” zaduženi isključivo zdravstveni radnici.
Na novinarski upit “ko upravlja epidemiološkom krizom u Kantonu Sarajevo”, naglasio je da zdravstveni sistem funkcioniše u svom punom kapacitetu i da odgovara svim izazovima, uprkos otežanim uvjetima. Epidemiološkom situacijom upravljaju Krizni štab Ministarstva zdravstva koji je u kontinuiranom zasjedanju, pomenuto ministarstvo kao i Vlada KS.
Istakao je da postoji blago poboljšanje epidemiološke situacije u kantonu, kao i da je “pik” epidemije koronavirusa u opadanju.