Nije poznato zašto naš um noću putuje na određena mjesta ili odabire određene uspomene, boje, glasove, prizore i ljude. I dok se neki ljudi često prisjete svojih snova, drugi imaju problema s time.
Način na koji se formiraju naši snovi ostao je misterij u znanstvenim krugovima. Danas znamo da naš mozak konstruira snove iz naših sjećanja koja su prisutna u svakodnevnom životu te od dubokih podsvjesnih materijala, prenosi 24sata.
Nedavna sjećanja kombiniraju se s informacijama koja smo pohranili zadnjih godina sjećanjima, traumama, emocijama i osjećajima i stvaraju se tajanstveni, ponekad apsurdni snovi. Prema psihološkim istraživanjima postoji nekoliko razloga zbog kojih se ne sjećate svojih snova.
Istraživanja su pokazala da stres, ne samo da narušava i skraćuje REM fazu spavanja, nego povećava broj buđenja tijekom noći. I jedno i drugo mogu vam otežati pamćenje onoga što ste sanjali.
Zatim prehrana, kako navode važno je izbjegavati hranu koja remeti san teška i bogata hrana, masni i prženi obroci, začinjena jela, citrusno voće, gazirana pića…
Trauma je slična stresu, ali mnogo intenzivnija. To zna lako dovesti do nesanice, ali i potpunog suzbijanja prisjećanja snova u nastojanju da se što prije zaborave bolne noćne more.
Stimulansi su također važni, preporuka je prije spavanje izbjegavati kofein, nikotin, alkohol i marihuana, jer sve to remeti san. Iako se čini da, recimo, alkohol doprinosu bržem ulasku u san, on zapravo remeti spavanje u drugoj polovici noći kada dolazi do probavljanja tog alkohola.
Prema riječima stručnjaka za spavanje i profesora NYU-a Girardina Jean-Louisa, ‘određeni lijekovi mogu utjecati na REM ciklus spavanja ili potaknuti noćne more’.
Sve od nesanice pa do apneje u snu i narkolepsije može negativno utjecati na REM ciklus spavanja.
Prema psihologu i stručnjaku za snove Rubinu Naimanu, prebrzo buđenje možda vas tjera da zaboravite snove. Kaže da je razdoblje neke vrste ošamućenosti ‘izvanredno hibridno stanje u kojem se budite iz sna, odlično za prisjećanje onoga što ste sanjali’.
Autor i stručnjak za lucidno sanjanje Robert Wagoner spomenuo je jednom prilikom da neke ljude jednostavno više zanima što su sanjali nego druge. A, ako vas nešto ne zanima, tome nećete pridavati pažnju, prenosi