Ljeti treba izbjegavati preparate na bazi alkohola jer isušuju kosu, a prije kupanja u bazenu preporučuje se kosu namočiti običnom vodom, tako neće upiti previše hlora.
Najbolji način da zaštitite kosu od sunca su šeširi. Za dodatnu zaštitu skupite kosu u opuštenu punđu. To je samo jedan je od brojnih savjeta o zaštiti kose ljeti francuskoga kolorista Christophea Robina, koji je zaslužan za pramenove Tilde Swinton i Catherine Deneuve. Ako ne volite šešire, možete zavezati maramu. No pazite da bude svijetla i ne pretanka, premose 24sata.
Namjeravate li se kupati u bazenu, smočite prije kosu vodom. Tako će kosa apsorbirati minimalno klora, pa će se i manje oštetiti. Čim izađete iz bazena, isperite je vodom ili operite šamponom kako biste isprali klor. Iako se kosa najčešće boji kad je prljava, tijekom ljeta to i nije najpametniji izbor.
Više se znojite, a boja za kosu oksidira kad dođe u izravni kontakt sa znojem, pa bi bilo bolje da operete kosu na dan bojenja. To će spriječiti da boja prerano izblijedi. Od UV zraka kosu će zaštititi i podariti joj sjaj ulje za kosu s lanenim i uljem brusnice te UV filtrima. No i druga prirodna ulja čuvat će kosu ljeti.
Nanesite ga prije sušenja kose kako bi bila glatka i sjajna ili poslije friziranja za zaštitu. Na obojenu kosu nanesite ga prije izlaganja radi zaštite.
Slijedite stručne savjete kolorista C. Robina:
- tijekom ljeta svakako izbjegavajte drastične promjene boje kose (triput svjetlija ili tamnija od prirodne boje)
- zbog vjetra, sunca, klora i soli boje brže blijede, pa se držite prirodnih nijansi – sunce će napraviti ostalo
- ne perite kosu šamponom svaki dan kad dođete s plaže – nježno regeneratorom isperite sol i pijesak iz nje
- ne pretjerujte s vrućim pomagalima za oblikovanje kose ljeti jer štete obojenoj kosi – ostavite kosu da se prirodno osuši,
- za volumen upotrijebite uvijače na vlažnoj kosi
- za dubinsko čišćenje jedanput na tjedan poprskajte tjeme i kosu mješavinom šest kapi jabučnog octa i čaše vode
- “počastite” kosu maskom za kosu na bazi ulja