Prije nego se antene uključe i u BiH, vjerovatno će prethoditi sveobuhvatna analiza o njihovom utjecaju. Prvorazredno pitaje sada hoćemo li se odlučiti za kinesku, optuženu za špijunažu, ili za američku tehnologiju.
5G mreža nudi neograničene tehničke mogućnosti, ali i otvara pitanja je li štetna za zdravlje ljudi, daje li mogućnost operaterima i vladama da nas špijuniraju? Zbog toga se razvio snažan pokret otpora u cijelom svijetu, a, primjerice, Hvar je zabranio postavljanje 5G antena dok se ne dokaže kako utječu na okoliš.
BiH još nema 5G antene, ali je pred nju već postavljen ozbiljan ispit s kime razvijati petu generaciju kineskim Huaweijem, optuženim za špijunažu korisnika ili sa Amerikancima i drugim zapadnim zemljama?
Nikakva službena odluka bh. institucija o tome ne postoji, ali bi korake mogao ubrzati dolazak američkog državnog tajnika u Sloveniju.
Pojedini telekom operateri u BiH prije nekoliko mjeseci su eksperimentalno testirali 5G mrežu, ali smo još daleko od instaliranja ove tehnologije. BiH još nije iskoristila puni potencijal ni 4G mreže. Možda je i najvažnije pitanje, kome će se BiH prikloniti u instaliranju 5G mreže.
Režimske ili kompanije iz demokratskih zemalaja? Za Fahrudina Radončića nema dvojbe.
“Iako BiH zaostaje u tehnološkom razvoju, ovdje se radi o historijskom izboru. Da li ćemo našu budućnost, u smislu sigurnosti, prepustiti velikim kompanijama iz država koje imaju visoke demokratske standarde, kao što je to u pitanju vlada SAD-a; ili ćemo to prepustiti Kini, i nekim drugim državama gdje vladaju autokratski sistemi”, kazao je Radončić.