Dva su ključna simptoma po kojima se može razlikovati obična gripa od Koronavirusa

Zdravstveni stručnjaci sad već neko vrijeme upozoravaju javnost na opasnosti spajanja sezone gripe s pandemijom  koronavirusa tokom hladnijih jesenskih i zimskih mjeseci.

Upozoravaju na to da pandemiju COVID-19 treba staviti pod nadzor prije nego što se gripa počne širiti među populacijom, u protivnom, to bi moglo predstavljati prevelik pritisak na zdravstveni sustav.

Jedan način na koji bi se to moglo izbjeći jest i prepoznavanjem dva ključna simptoma koji razlikuju COVID-19 od gripe. Riječ je o gubitku okusa i dispneji (neugodan osjećaj nedostatka zraka).

U britanskoj studiji proučavani su simptomi 417 pacijenata s blagim ili umjerenim simptomima bolesti COVID-19 (od kojih su 263 bile žene).

Najčešći simptomi bili su kašalj, bol u mišićima i gubitak apetita. Najčešći otorinolaringološki simptomi bili su bol u licu te opstrukcija dišnih puteva u nosu, navodi se u studiji. Isto tako, studija je otkrila da je 85,6 i 88 posto pacijenata prijavilo gubitak ili mirisa ili okusa.

Kod pacijenata koji imaju gripu ili običnu prehladu može doći do privremenog gubitka mirisa, za razliku od pacijenata zaraženih koronavirusom može doći do naglog i snažnijeg gubitka mirisa koji može dovesti do nemogućnosti razlikovanja kiselog od slatkog.

Opasnost zaraze Covidom-19 jednaka je za sve muškarce, žene i djecu na svijetu. Kako će bolest na nekoga utjecati nakon zaraze, ovisi o brojnim čimbenicima, među kojim ima i onih koje znanost još ne razumije.

Jedna stvar je potpuno jasna, a to je da najveći rizik od teške bolesti i smrti imaju osobe koje već pate od neke osnovne bolesti, a na tom su popisu dijabetes, kronična bolest pluća ili astma, kardiovaskularne bolesti, rak (ili pacijenti podvrgnuti kemoterapiji), transplatacija organa, bolest srpastih stanica, bubrežna bolest kod koje je potrebna dijaliza, slabo kontrolirana infekcija HIV-om te bilo kakav autoimuni poremećaj ili indeks tjelesne mase.