Ukupan broj zaraženih koronavirusom u Bosni i Hercegovini s današnjim danom je 28.237.
Testirano je 246.948 osoba što je nešto više od 10% zaraženih od ukupnog broja testiranih.
Od marta mjeseca kada je proglašena pandemija Covid 19 u svijetu u Bosni i Hercegovini preminulo je 877 osoba. Kod nekih je tek nakon smrti utvrđeno da su bili zaraženi koronavirusom.
S današnjim danom od bolesti se oporavilo 21.398 osoba. Trenutno su u BiH aktivna 5.962 slučaja koronavirusa. Od toga 2.748 u Republici Srpskoj, u FBiH 3.203 i u Brčko distriktu 11 aktivnih slučajeva.
Kada je riječ o broju smrtnih slučajeva u FBiH je preminulo 358 muškaraca i 184 žene, dok u RS nema podataka koji je odnos između preminulh. Još uvijek javnost nema zvaničnih podataka koliko je pacijenata preminulo na respiratorima, niti koliko ih se uspješno „skinulo s respiratora“ i oporavilo od bolesti.
Poznato je da koronavirus izaziva tešku obostranu upalu pluća zbog čega i najveći broj pacijenata zahtijeva bolničko liječenje odnosno kiseoničku podršku, a u krajnjoj mjeri i respirator.
Istraživanja pokazuju da koronavirus osim pluća napada i srce, a svi pacijenti bi trebali tri mjeseca nakon bolesti trebali izbjegavati napor ili fizičku aktivnost dok se tijelo ne oporavi. Čak ni trajanje bolesti nije kod svih pacijenata isto. Neki se oporave nakon 14 dana, a neki ni nakon mjesec. Veliki broj pacijenata i nakon prvog mjeseca borbe sa bolesti brzo se zamara i nema dovoljno snage za svakodnevne aktivnosti.
Jedna od najčešćih preporuka jeste izbjegavati zatvorene prostore a naročito biti bez zaštitne maske. Potvrđeno je da su virus najbrže širi u zatvorenim prostorima. Zato se preporučuje često provjetravanje prostorija, ali i što više boraviti na čistom zraku i to po mogućnosti planinskom području gdje ima ozona.
Mnogi ljekari preporučuju uzimanje vitamina D, C, B, cinka i selena, kao i ispiranje grla i nosa slanom otopinom odnosno morskom vodom.
Najbolja prevencija svakako ostaje izbjegavanje većih okupljanja, nošenje zaštitne maske, korištenje dezinfekcije i pojačana higijena ruku i prostora u kojima se boravi i jačanje imuniteta.
Ni zdravstveni stručnjaci još ne znaju sve posljedice koronavirusa, te će se tek u dodatnim istraživanjima utvrđivati koliko je bolest štetna po ljudski organizam naročito što izaziva različite tegobe i simptome.