Prema tvrdnjama pojedinih stručnjaka, posebna biljka iz Hercegovine dokazano liječi koronavirus.
“Kada se u Hercegovini prije nekoliko godina masovno počelo saditi smilje, koje je također ljekovita biljka, ja sam htio učiniti nešto drukčije. Čitao sam da se u kineskoj tradiciji posebno cijenio pelin u liječenju kancerogenih oboljenja i godinama istražujem kako postići najbolju kvalitetu u najboljim uvjetima uzgajanja ove specifične biljke. I tako je počela moja avantura s organskim uzgajanjem slatkog pelina”, rekao je Petar Mihić iz Ljubinja.
On godinama jedini u BiH uzgaja slatki pelin temeljen na bio uzgoju. Kaže kako, ova biljka se desetljećima koristila kao lijek protiv malarije, a u BiH raste i kao samonikla biljka. Radi se o slatkom pelinu (Artemisia annua), biljci čija se ljekovitost u narodu poznaje od davnina, za kojeg su naučnici s njemačkog Instituta Max-Planck u Potsdamu utvrdili da pomaže u liječenju koronavirusa. Raste u Hercegovini, a njihovo otkriće prenio je Deutsche Welle.
Posted by Slatki pelin – Artemisia annua on Utorak, 8. Septembar 2020.
“U habitusu naroda koji žive na području Hercegovine je traženje lijeka u pripravcima biljnog porijekla kojima je Hercegovina jako bogata. Upoznata sam s činjenicom da su ljudi s ovih prostora ispijali čaj od slatkog pelina te prijavljivali pozitivne učinke u svim fazama infekcije COVID-19. Smatram da bi bilo jako korisno provesti dodatne kliničke prospektivne studije po ovom pitanju”, kazala je epidemiologinja dr. med. spec Andrea Jurić.
S njom se slaže i jedan od vodećih internista imunologa u BiH, prof. dr. Jasenko Karamehić. Po njemu sve to ima smisla te i on napominje kako se dio biljke slatkog pelina u Aziji koristi u liječenju malarije godinama i tamošnje stanovništvo je, također, dobro upoznato sa koristima njenih ljekovitih svojstava.