Koliko je teška situacija u nekim domovima zdravlja u Bosni i Hercegovini govore i slike iz DZ Velika Kladuša.
Zbog financijskih i administrativnih problema spremačice jednokratna odijela peru u hloru, a zdravstveni radnici ih nose dok ne dotraju.
Ni epidemiološka situacija nije najsjajnija. U posljednjih mjesec dana uveliko se pogoršala, te je sada 30 aktivnih slučajeva, a broj zaraženih eksponencijalno raste, piše Federalna.ba.
“U oktobru je ukupno potvrđeno 70 slučajeva, a od početka pandemije, od 31. marta, imali smo 60 slučajeva. Tako da je više od polovine slučajeva potvrđeno u oktobru što govori o pogoršanju epidemiološke situacije“, kazala je Munira Muminović, specijalizant epidemiologije.
Osim velikog broja novozaraženih, osoblje ove zdravstvene ustanove svakodnevno se suočava sa potpunim nedostatkom zaštitne opreme.
Zbog zakonskih procedura i nejavljanja dobavljača na tendere, velikokladuški Dom zdravlja nema dovoljno zaštitnih maski i rukavica.
Otprilike, dnevno se mijenja 60 zaštitnih odijela, pa su nerijetko primorani i ona jednokratna, nakon dezinfekcije, ponovo koristiti.
Sve ovo je i za Faktor zvanično potvrdila Arijana Suljanović, glavna sestra ove zdravstvene ustanove.
“Nažalost, sve je to tačno. Nemamo finansijskih sredstava za jednokratna odijela koja koštaju najmanje 35 KM po komadu. Od jednokratnih odijela pravimo višekratna. Odijela se peru po nekoliko puta u hloru, na taj način ih dezinfikujemo. Sušimo ih u garaži, na štriku. Svi oni koji su uključeni u rad s Covid-pacijentima, od ljekara, medicinskih sestara, tehničara do pomoćnog osoblja obilježavaju “svoja” odijela inicijalima. Snalazimo se kako znamo i umijemo, to je borba protiv korone na bh. način”, kazala je za ovaj medij Suljanović.
Osim nedostatka novca, problem je i u komplikovanoj tenderskoj proceduri.
“Na dva tendera za nabavku rukavica niko nam se nije javio, mnogo je stavki koje odbijaju potencijalno zainteresovane firme. Ništa bolja situacija nije ni kada su u pitanju donacije. U posljednjoj takvoj na ambalaži je pisalo da su zaštitna odijela, a dobili smo ogrtače. Ili kada nam je dodijeljena donacija u vidu jedne kutije sa zaštitnim maskama. Uputili smo molbu nadležnom kantonalnom ministarstvu za osiguranje zaštitne opreme, ali još nismo dobili odgovor”, dodala je za Faktor.