Nadležne vlasti treba da u skladu sa trenutnom epidemiološkom situacijom djeluju u pravcu hitnog zapošljavanja novih medicinskih sestara-tehničara te da se na odgovarajući način vrijednuje njihov rad, saopćila je danas Komora medicinskih sestara-tehničara Kantona Sarajevo.
Kako navode, ovo je rat sa nevidljivim neprijateljem koji, nažalost, značajno ugrožava cjelokupno zdravlje ljudi i sa sobom kao posljedicu bolesti donosi brojne žrtve.
“Nevidljivi dio zdravstvenog sistema koji skrbi za cjelokupno zdravlje stanovništva u zajednici, koje svakodnevno ulaže velike napore pružajući zdravstvenu njegu svim bolesnicima u bolnicama, su medicinske sestre-tehničari. To je vojska na prvoj liniji zdravstvenih ustanova koja broji 2.700 medicinskih sestara-tehničara većinom ženskog spola, a koja koristeći veliko znanje, vještine, snalažljivost i entuzijazam, neumorno pruža pomoć, podršku i zdravstvenu njegu svim pacijentima, posebno pacijentima u novonastaloj epidemiološkoj situaciji”, kaže se u saopćenju.
Dalje ističu da zdravstveni sistem neće nikada zakazati zbog uskraćivanja zdravstvene njege (sestrinske pomoći i podrške), svim pacijentima kojima je potrebna, bilo da su hronični bolesnici ili akutno zaraženi od COVID-19, budući da su medicinske sestre-tehničari to dokazali u svim dosadašnjim vanrednim situacijama.
Također, obratili su se i široj javnosti u nadi da će svi uložiti sve napore u poštivanju protivepidemijskih mjera zaštite, te da razumije i cijeni veliki trud, fizičko i psihičko opterećenje koje medicinske sestre-tehničari imaju svakodnevno u radu.
Napominju da je broj medicinskih sestara-tehničara u zdravstvenim organizacijama uvijek bio nedostatan, bez obzira na njihove opravdane potrebe i značaj.
“Ovaj problem prisutan je godinama, iako smo kontinuirano podsjećali odgovorne na potrebe i zahtjeve zdravstvenog sistema, nažalost bez konkretnog rješenja. Svemu tome pridonosi nedostatak strateškog plana za razvoj sestrinstva u Kantonu Sarajevu (zapošljavanje novih kadrova prema iskazanim potrebama zdravstvenih organizacija i potrebama u vanrednim situacijama)“, kazali su iz Komore.
Pozivaju donosioce političkih odluka vezanih za zdravstvo u Kantonu Sarajevo da učine sve napore da se donesu hitne mjere zapošljavanja novih medicinskih sestara-tehničara u zdravstvene organizacije, s obzirom na trenutnu epidemiološku situaciju i stanje u zdravstvu.
Ističu da su medicinske sestre-tehničari zdravstveni profesionalci različitih nivoa obrazovanja, koje rješavaju ogroman broj zdravstvenih zadataka u svojoj praksi, posebno složenih specijalističkih zadataka u kliničkoj praksi, a za koje nisu adekvatno vrednovani u sistemu zdravstvene zaštite.
“Stoga zahtijevamo da se što prije vrijednuje njihov rad u skladu sa stečenim obrazovanjem i kompetencijama koje se itekako koriste u svakodnevnim radnim procesima“, zaključili su.