Zbog koronakrize na tržištu rada najviše ispaštaju zaposleni na određeno vrijeme, sezonci i radnici na povremenim poslovima, pokazuje nova analiza eurostatističara.
U EU je, prema podacima koje je objavio Eurostat, na kraju drugog ovogodišnjeg tromjesečja bilo oko 19.2 miliona zaposlenih na određeno vrijeme u dobnoj skupini od 20 do 64 godina, dok ih je krajem prošle godine bilo 22.2 miliona.
To znači da se u prvoj polovici ove godine broj zaposlenih na određeno vrijeme u EU smanjio za oko tri miliona, ili za više od 13 posto. Pao je i udio zaposlenih na određeno vrijeme u ukupnom broju zaposlenih, i to s 11.6 posto, koliko je iznosio krajem prošle godine – dakle, prije izbijanja koronakrize – na 10.2 posto sredinom ove godine, nakon proljetnog lockdowna.
Otkazivanje ugovora na određeno vrijeme – glavni generator nezaposlenosti u koronakrizi
U isto vrijeme, stopa nezaposlenosti u EU porasla je sa 6.5 posto, koliko je iznosila krajem 2019. godine, na 7.1 posto krajem juna ove godine. Smanjenje broja zaposlenih na određeno vrijeme, može se zaključiti iz podataka Eurostata, glavni je generator rasta nezaposlenosti u koronakrizi.
Koronakriza je najteže pogodila mlade radnike
Promjenama koje je na tržište rada unijela pandemija koronavirusa posebno su, upozoravaju u Eurostatu, pogođeni mladi.
Većina njih ionako je radila na određeno vrijeme, a koronakriza je dovela do značajnog pada udjela mladih radnika među zaposlenima na određeno vrijeme, prenosi Index.