Ministarstvo vanjskih poslova Ukrajine za Radio Slobodna Evropa (RSE) potvrdilo je danas da je Ured glavnog tužitelja Ukrajine pokrenuo postupak u vezi “ilegalnog izvoza” ikone koju je predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik poklonio ruskom šefu diplomatije Sergeju Lavrovu.
“Ured glavnog tužitelja Ukrajine je pokrenuo postupak u krivičnom slučaju nelegalnog izvoza”, kazao je u pisanoj izjavi za RSE glasnogovornik Ministarstva vanjskih poslova Ukrajine, Oleg Nikolenko.
U izjavi se navodi kako je neosporna činjenica da ikona, koja je sredinom decembra 2020. godine poklonjena Lavrovu, potiče sa teritorije Ukrajine.
Milorad Dodik, u intervjuu agenciji Srna 14. januara, rekao je da iz Ukrajine nikada nije dobio odgovor da li traže ikonu, niti su dostavljeni bilo kakvi podaci u vezi sa njom.
“Ukoliko Ukrajina dokaže da je tražila ikonu prije datuma kada sam imao sastanak sa ministrom spoljnih poslova Rusije Sergejom Lavrovom, prihvatiću da im je predamo”, rekao je Dodik.
U reakciji na ovu izjavu iz Ministarstva vanjskih poslova Ukrajine kažu:
“Ukrajina odbacuje jezik uslovljavanja i ultimatume člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine Milorada Dodika. Neosporna je činjenica da ikona potiče sa teritorije Ukrajine”.
Naveli su i da očekuju da vlasti BiH pruže pomoć u okviru krivične istrage kako bi se ovaj artefakt “što je prije moguće” vratio u Ukrajinu.
“Očekujemo da će, umjesto da ikonu pretvore u taoca domaće političke borbe, vlasti Bosne i Hercegovine pružiti pomoć u okviru krivične istrage”, kazali su u izjavi.
Ministar vanjskih poslova Ukrajine Dmytro Kuleba 6. januara je na svom Twitter profilu objavio da Ukrajina i dalje zahtijeva da joj se vrati ikona iz Luganjska.
“Ukrajinska ikona opekla je ruke, čak, i iskusnim ciničnim ruskim diplomatama koji su je se odrekli. Ali, gospodin Dodik i dalje laže, nadmašujući svoje starije prijatelje. Ukrajina i dalje zahtijeva povratak ikone”, napisao Kuleba.
Iz Ministarstva su podsjetili da su i Ukrajina i BiH države potpisnice UNESCO-ve Konvencije iz 1970. godine o načinima zabrane i sprječavanja neovlaštenog uvoza, izvoza i prenosa vlasništva nad kulturnim dobrima.
“U skladu sa Članom 7. ove Konvencije, države potpisnice se obavezuju na zabranu uvoza kulturnih dobara ukradenih iz muzeja ili vjerskog ili sekularnog javnog spomenika ili slične institucije u drugu državu potpisnicu ove Konvencije, kao i da poduzmu odgovarajuće korake kako bi se otkrilo i vratilo bilo koje kulturno dobro na zahtjev zemlje porijekla”, kazali su iz Ministarstva.
Dodik je pozlaćenu ikonu uručio Lavrovu 14. decembra.
Nakon toga, ambasada Ukrajine u BiH uputila je notu Ministarstvu vanjskih poslova BiH u kojoj su ih zamolili za “detaljne informacije o porijeklu ovog predmeta ukrajinske kulturne baštine”.
Rusija je 23. decembra vratila Ambasadi BiH u Moskvi ikonu koja je nastala prije 300 godina i pronađena u Luganjsku, na okupiranoj teritoriji Ukrajine, nakon što je izražena sumnja da se radi o ukrajinskom nacionalnom blagu.
Tužilaštvo BiH je 18. decembra formiralo predmet o ovom slučaju.