“Eksplozivna” vulkanska erupcija zasula je karipsko ostrvo St Vincent pepelom i dimom i prisilila hiljade ljudi da napuste svoje domove.
La Soufrière, koji je desetljećima mirovao, počeo je pokazivati vulkanske aktivnosti u decembru, ali se to povećalo ove sedmice.
U četvrtak je premijer Ralph Gonsalves pozvao više od 16.000 stanovnika u “crvenim zonama” na evakuaciju.
Vulkan je od tada izbacio tamne perjanice u zrak 6 km (3,7 milja).
Pad pepela zabilježen je čak i od vulkana dok je Međunarodni aerodrom Argyle udaljen oko 20 km, saopćila je Nacionalna organizacija za upravljanje vanrednim situacijama (Nemo) St. Vincenta.
Vulkan je bio u mirovanju od 1979. godine, ali u decembru je počeo izbacivati paru i dim i ispuštati tutnjajući zvuk.
Prvi znak da je erupcija neizbježna bio je u četvrtak navečer, kada je kupola lave postala vidljiva na La Soufrièreu.
Iste noći, gospodin Gonsalves naredio je hitnu evakuaciju okoline.
Tada nešto prije 09:00 u petak, seizmolozi sa Univerziteta Zapadne Indije potvrdili su da je u toku “eksplozivna erupcija”.
Evakuisani su odvedeni na krstarenje brodovima i sigurnijim dijelovima ostrva.
“Sad kad je vulkan La Soufrière počeo eksplozivno eruptirati, padovi pepela će nas uskoro preplaviti”, napisala je organizacija na Facebooku, dodajući: “Obavezno se riješite ili očistite pepeo, čim padne. Ako padne kiša, pepeo bi mogao očvrsnuti i predstavljati opasnost za vas“.
Većina ostrva Mali Antili dio su dugog vulkanskog luka na istoku Kariba.
Posljednja erupcija 1979. godine na ostrvu je prouzrokovala štetu veću od 100 miliona dolara. Zabilježena najgora erupcija 1902. godine ubila je više od 1.000 ljudi.
Lokalni mediji izvijestili su i o pojačanoj aktivnosti s planine Pelee na ostrvu Martinique, sjeverno od St Vincenta, prenosi BBC.