Dermatolozi ističu kako je manjak pravilne zaštite od sunca vrlo opasan, jer može uzrokovati opekotine, alergiju, slabljenje imunološkog sistema, pa čak i melanom.
Sunčeve zrake podižu nivo serotonina, hormona zaslužnog za dobro raspoloženje. Zaslužne su i za sintezu vitamina D koji nas, između ostaloga, štiti od omekšavanja kostiju i osteoporoze. Sunce nas ne čini samo sretnim, nego i lijepim. Međutim, ono nije uvijek sigurno.
Zbog toga ljekari, u nastavku, savjetuju da pročitate pravila zdravog sunčanja:
1. Izbjegavajte izlaganje na suncu između 11 i 16 sati kada je zračenje najintenzivnije.
2. Prve dane izloženosti UV zrakama, ako ste na moru, koristite visoke zaštitne faktore bez obzira na boju puti. Preporučljivo je nositi lagane majice i šešire kao dodatnu zaštitu.
3. Zaštitne kreme nanosite pažljivo. Ne izostavite osjetljive zone poput nosa, ušiju, usana, ramena i lista nogu na koje često zaboravljamo.
4. Mazanje ponovite svakih dva sata bez obzira nalazite li se u “hladu” ili na suncu. Također nanosite zaštitnu kremu i poslije svakog kupanja.
5. Izloženost suncu postepeno povećavajte. Prvi dan ne sunčajte se više od pola sata. Sljedeći dan produžite vrijeme sunčanja na 45 minuta, a preostale dane ograničite vrijeme sunčanja na dva sata maksimalno, izbjegavajući rizične sate između 11 i 16 sati.
6. Zapamtite da je preplanula boja koju dobijete postepeno trajnija, ljepša i prirodnija, a izbjeći ćete i neestetsko i neugodno guljenje kože.
7. Izaberite zaštitni faktor koji odgovara vašem tipu kože. Svjetlija koža zahtijeva veći stepen zaštite.
8. Tokom oblačnog vremena budite također oprezni jer UV zrake prodiru kroz oblake.
9. Tokom vjetrovitog vremena potreban je dodatni oprez, budući da ne osjećamo potpunu jačinu sunčevih zraka, pa se često događa da najgore “izgorimo” baš u to vrijeme. Osim toga, vjetrovito vrijeme dodatno pogoršava stanje kože budući da potspješuje isušivanje kože.
10. Brišite se nakon kupanja, jer kapljice vode na tijelu stvaraju efekt leće, pa još više privlače zrake sunca.
11. Parfeme i šminku ne koristite prije izlaska na sunce, budući da sadrže tvari koje će ostaviti tamne mrlje na vašoj koži. Tamne mrlje mogu se pojaviti i prilikom korištenja nekih lijekova poput kortizona ili antibiotika.
12. Prilikom sunčanja imajte na umu da svako sunčanje pridonosi starenju kože, zato budite oprezni.
13. I na kraju ne zaboravite da je broj melanoma, najinvazivnijeg raka kože, u porastu.