Naučnici pomoću DNK rekonstruisali lica drevnih egipatskih mumija

Misterij drevnih egipatskih mumija godinama fascinira ljude širom svijeta, a sada su istraživači objavili nove fotografije koje prikazuju kako su vrlo vjerojatno izgledale.

Istraživači iz kompanije za DNK tehnologiju Parabon NanoLabs u SAD-u koristili su DNK podatke za izradu 3D slike lica tri mumije.

DNK svake osobe je potpuno jedinstven i nosi važne genetske podatke o osobi poput boje očiju, boje kose i visine. Fenotipizacija DNK uključuje korištenje DNK pojedinca za predviđanje kako je možda izgledao za vrijeme svog života.

Foto: Foto: Parabon NanoLabs
Foto: Parabon NanoLabs

Naučnici su upotrijebili DNK podatke iz mumificiranih ostataka te su fenotipizacijom DNK rekreirali lica trojice muškaraca koji su živjeli u starom Egiptu prije više od 2000 godina.

Vjeruje se da su živjeli u južnom egipatskom selu i da su sahranjeni između 1380. godine prije nove ere i 425. godine, piše BBC.

Također, utvrđeno je da su svi imali svjetlosmeđu kožu s tamnim očima i kosom te da je njihov genetski sastav zapravo bio bliži suvremenim ljudima s Mediterana ili Bliskog istoka nego onima koji danas žive u Egiptu.

Konačna digitalna rekonstrukcija prikazuje tri mumije kao 25-godišnjake.

Vjeruje se da bi ova tehnologija mogla biti od velike koristi u kaznenim predmetima za utvrđivanje identiteta nepoznatih nestalih osoba ili kao pomoć u potrazi za potencijalnim osumnjičenicima za koje se vjeruje da su možda počinili zločin, prenosi Geek.hr.