U toku prethodne noći izvršen je najgrublji oblik vandalizma nad nacionalnim spomenikom Latinska ćuprija na kojem su ispisani grafiti s obje strane mosta.
Općina Stari Grad je, putem Službe za opću upravu i inspekcijske poslove, jutros stupila u kontakt sa nadležnom Prvom PU-PS Stari Grad iz koje je potvrđeno da su počionici sinoć uhapšeni i privedeni na ispitivanje, te se provodi redovni postupak.
Također, stupili smo u kontakt i sa Gradskom upravom Grada Sarajevo, nadležnom za ova pitanja, gdje nam je potvrđeno da su po hitnom postupku angažovali firmu za čišćenje i uklanjanje grafita sa Latinske ćuprije kako bi se ovaj nacionalni spomenik vratio u prvobitno stanje.
Općina Stari Grad Sarajevo upućuje zahvalnost Prvoj PU – PS Stari Grad na pravovremenoj reakciji i hapšenju počinilaca na licu mjesta.
“Ovako brza reakcija treba biti opomena svim vandalima i prekršiocima zakona da ovdje neće biti tolerisano njihovo ponašanje i da će odgovarati za svoje postupke. Zajedničkim djelovanjem lokalne samouprave i organa reda, koordinacijom i prisutnošću na terenu, spriječit ćemo uništavanje naše kulturne baštine, nacionalnih spomenika, ali i druge oblike kršenja zakonskih propisa“, kazali su iz Općine.
Podsjećamo, Odlukom o prekršajima protiv javnog reda i mira Općine Stari Grad Sarajevo, ispisivanje grafita definisano je kao prekršaj, za koji je predviđena novčana kazna.
Ko piše grafite na fasadama i ulazima zgrada, javnim prevoznim sredstvima, spomenicima, potpornim zidovima, reklamnim panoima i slično može biti sankcionisan novčanom kaznom u iznosu od 150 – 450 KM.
U slučaju vandalizma nad našom kulturnom baštinom, najavljuju iz Općine, zalagat ćemo se i za oštrije sankcije.
Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika BiH, na sjednici održanoj od 30. augusta do 2. septembra 2004. godine, donijela je Odluku kojom se historijska građevina – Latinska ćuprija u Sarajevu proglašava nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine.
Latinska ćuprija je jedan od najstarijih sarajevskih mostova, koji se mijenjao vremenom, od prvobitnog drvenog mosta do kamene ćuprije koja danas premošćuje Miljacku.
Prvi put se ovaj most spominje u popisu iz 1541. godine, gdje se navodi kako je most podigao izvjesni sarač Husein, sin Širmedov.
Iz jednog kasnijeg dokumenta može se zaključiti kako se radilo o drvenom mostu, koji je ubrzo porušen i umjesto kojeg je sarajevski ajan Ali Ajni-Beg izgradio kamenu ćupriju.
Taj kameni most je 1791. odnijela velika poplava, nakon čega je 1798. godine, iz sredstava koje u dobrotvorne svrhe zavještao ugledni sarajevski trgovac Abdulah Briga, Latinska ćuprija izgrađena u svojoj današnjoj formi.
Ime je Latinska ćuprija dobila po Latinluku, mahali na lijevoj obali obali Miljacke, koju su naseljavali sarajevski katolici.
Stari naziv – Latinska ćuprija – vraćen je 1992. godine. Oštećena tokom opsade, Latinska ćuprija je rekonstruisana 2003/2004. godine.