Umjetnička galerija BiH svoj 75 rođendan obilježava novim strahom za egzistenciju radnika i sudbinu očuvanja vrijednog umjetničkog blaga.
Novca za finansiranje je nestalo, a statusna rješavanja odavno niko ne rješava. Tim povodom poslano je pismo na sve relevantne adrese u BiH.
Pomoć se traži od domaćih, ali i međunarodnih institucija.
Pismo direktora Straje Krsmanovića prenosimo u cijelosti
Obraćam vam se ispred Umjetničke galerije BiH na ovaj način, budući ga Galerija već skoro trideset godina nema osnivača, upravni niti nadzorni odbor, pa shodno tome ni finansiranje sa bilo kojeg nivoa vlasti, te tako nema ni adekvatne adrese kojoj bi se mogla obratiti za rješavanje svojih problema.
Odgovor na obraćanje bilo kome pojedinačno je uvijek isti: niste naša nadležnost!
Umjetnička galerija BiH ove godine obilježava sedamdeset pet godina postojanja i rada, što bi u svakom normalnom društvu bio jubilej od značaja ne samo za kulturu nego i za društvo uopšte.
Nažalost, mi smo taj jubilej dočekali i obilježili tako što smo uposlenicima podijelili posljednji novac koji imamo na računu za platu (inače skromnu, znatno manju nego su plate u ustanovama kulture kojima je osnivač Kanton Sarajevo npr), i bez izgleda za bilo koji prihod prije aprila mjeseca naredne godine.
To znači, da uposlenici više neće primati plate ni doprinose, neće moći ovjeriti zdravstvene knjižice za sebe i svoju djecu, da možemo očekivati isključenje struje, vode, plina, što bi rezultiralo katastrofalnim posljedicama po umjetničko blago koje čuvamo u našim depoima, a sve bi bilo još jedna ružna slika o stanju naše kulture i našeg društva uopšte.
Moram istaći da smo mi iscrpili sve svoje rezerve i dalje ovako ne možemo. Od ovog momenta, ako se ne pronađe neko rješenje, privremeno ili trajno, mi ne možemo snositi odgovornost za posljedice koje će nastati prestankom potpunog finansiranja ove ustanove i nebrigom društva za nju.
Ovo je posljednji vapaj za pomoć i podršku.
U ovom momentu svaka palijativna finansijska pomoć bi bila od neprocjenjivog značaja.
Privremeno i trajno rješenje su mogući, ali o njima moramo promptno otvoriti razgovore.
Ukoliko se i ovaj put svi koji snose dio svoje odgovornosti za stanje društva ogluše o ovaj naš vapaj, nastaće posljedice koje će biti teško ili nemoguće sanirati.
Zato vas molimo da ovo naše pismo shvatite najozbiljnije i na njega odgovorite svjesni vlastite odgovornosti za nastalo stanje.