U prostorijama Škole za srednje stručno obrazovanje i radno osposobljavanje u Sarajevu danas je održana javna interaktivna diskusija sa ciljem prikupljanja kreativnih ideja građana o izgledu i dizajnu prve urbane bašte sa senzornim elementima u Sarajevu.
Događaj je imao formu “urban lab-a”, neformalne kreativne ideacije sa građanima koja je pilotirana kroz inicijativu “Moja ulica, moja mašta” na nekoliko sarajevskih lokacija u namjeri da potakne građansko učešće i ideje o regeneraciji urbanih prostora.
Inicijativu podržavaju Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP), Općina Centar, Grad Sarajevo i Arhitektonski fakultet u Sarajevu.
Urbana bašta zamišljena je kao javna zelena površina za rekreaciju i druženje, u kojoj djeca, ali i drugi građani i građanke, mogu provoditi vrijeme, saditi biljke i drveće, te uzgajati voće i povrće.
Ono što izdvaja ovaj prostor su elementi senzornog parka kroz koje se stimuliše svih pet čula, a koji bi bio prilagođen oobama sa i bez poteškoća u razvoju.
Ideja prve urbane bašte i senzornog parka je da omogući bolje upoznavanje djece sa okolinom, uključujući djecu sa poteškoćama u razvoju, kroz širok spektar taktilnih i senzornih iskustava.
Ovako zamišljen javni prostor pruža prirodno okruženje koje stimuliše mentalnu i fizičku rekreaciju građana.
Izgradnja urbane bašte je dio projekta “Connecting nature” koji finansira Evropska unija kroz program Horizon 2020, a provode Grad Sarajevo i SERDA u saradnji sa Općinom Novo Sarajevo i Školom za srednje stručno obrazovanje i radno osposobljavanje.