Ministar saobraćaja KS Adnan Šteta danas je na sjednici Skupštine KS kazao da prva faza rekonstrukcije tramvajske pruge podrazumijeva dionicu od Ilidže do Remize.
Rok za završetak tih radova je maj 2022. godine.
“Mi smo prvu fazu podijelili na dva dijela da ne bismo odmah zatvarali kompletan saobraćaj. Prva je bila do Nedžarića pa smo nakon tri mjeseca produžili do Remize“, kazao je Šteta.
Cijela dionica od Ilidže do Čengić Vile, odnosno od Remize do Čengić Vile trebao bi biti završen do avgusta 2022. godine.
A godinu nakon toga i dionica od Čengić Vile do Marijin Dvora.
“U startu smo iskomunicirali rokove i ovi rokovi koje ja vama govorim od dana otvaranja radova 26. avgusta dvije godine za rekonstrukciju pruge. Ne radi se samo o pruzi koju vidimo, radi se i o kompletnoj rekonstrukciji GRAS-ove Remize“, kazao je Šteta.
Za kraj januara je najavio testnu vožnju novim trolejbusima, a na ljeto će se građani voziti novom rekonstruisanom prugom od Ilidže do Čengić Vile.
Na jedno od pitanja zastupnika o novim šinama i da li su one već isporučene, Šteta je pojasnio u kojoj fazi će stići nove šine.
“Šine koje se skidaju se sukcesivno prodaju i odlukom Vlade KS taj novac će GRAS uložiti u nova vozila. Nove šine nisu tu, one će biti tu kad bude trebalo.
Plan je da se od marta počinju postavljati, riječ je o najmodernijim šinama iz Austrije kako je traženo ugovorom. Do marta će biti spremna podloga i tada će se šine postavljati do Remize i do maja će ta dionica biti spremna“, kazao je Šteta.
Podsjetimo, na prijedlog Ministarstva saobraćaja, usvojeni su Zakon o cestama KS, Zakon o javnom prijevozu putnika u KS i Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o uređenju saobraćaja na području KS.
“Zakonska rješenja koje smo pripremali i koja su danas podržali zastupnici izuzetno su bitna i značajno će doprinijeti razvoju saobraćaja u našem kantonu. Prvi put imamo jasne zakonske odredbe koje se tiču cesta i javnog prevoza putnika”, rekao je ministar saobraćaja KS Adnan Šteta.
Kada je riječ o Zakonu o cestama, njime se uređuje kategorizacija javnih cesta, koja od 2018. nije postojala, kao i upravljanje cestama.
Zakonom se također definiraju načini za planiranje, gradnju, rekonstrukciju, sanaciju, održavanje, ugovaranje i ustupanje radova.
Pored toga, odredbama ovog zakona uređuje se zaštita cesta i uslovi odvijanja saobraćaja na cestama, koncesija na javnim cestama, finansiranje javnih cesta, upravni nadzor nad provođenjem zakona, kazne i druga pitanja od značaja za KS iz oblasti cesta.
Zakonom je predviđeno osnivanje javnog preduzeća Ceste Kantona Sarajevo.
“Veliki je značaj ovih zakona, imat ćemo regulirane sve segmente koji su nam neophodni za normalno funkcioniranje saobraćaja, javnog prevoza i cestovne infrastrukture. Na dva zakona smo čekali više od 10 godina, od kada je Kanton imao zakonsku obavezu da ih usvoji. Ništa se od tada nije promijenilo. Zato sam danas još više ponosan i zadovoljan što smo uspjeli da izradimo sve zakone“, dodao je ministar Šteta.
Zakonom o javnom prevozu putnika, prvi put nakon deset godina, postojat će propis koji je donio nadležni organ.
Ovim zakonom doći će i do organizacionih promjena u Ministarstvu saobraćaja, na način da će biti formirano tijelo koje će upravljati javnim prevozom.
Odredbama ovog zakona uređuju se specifičnosti organizacije javnog prevoza putnika u Kantonu Sarajevo, s obzirom da se radi o komunalnoj djelatnosti javnog prevoza putnika na urbanom području sa velikim brojem stanovnika na relativno maloj površini.
Definisana je i mreža linija kao jedna od specifičnosti u odnosu na organizaciju javnog prevoza putnika u drugim dijelovima Federacije BiH.
Također, bitno je istaći da je definisana i obaveza osiguranja javne funkcije prevoza i održavanja kontinuiteta u ovoj komunalnoj djelatnosti.
Jasno su definisani postupci u slučaju neredovnog održavanja linija, obaveze operatera u slučaju odstupanja od registrovanog reda vožnje, te mogućnosti bržeg djelovanja za osiguranje prevoza u slučaju da neki od operatera ne ispunjavaju preuzetu obavezu održavanja linija.
Zakonom o uređenju saobraćaja, između ostalog, definirano je da je za uspostavu i održavanje svjetlosne saobraćajne signalizacije nadležno Ministarstvo, što nijednim važećim zakonom nije bilo propisano.
Današnjim usvajanjem ova tri zakona, Ministarstvo saobraćaja je u ovoj godini predložilo, a Skupština usvojila ukupno četiri zakona vezana za saobraćaj.