Totalni ekonomski kolaps, otpuštanja i u konačnici novi val rasta cijena proizvoda i životnih namirnica desit će se ako se drastično poveća cijena struje za privredu, poručuju Vladi Federaciji i EP BiH predstavnici više od 100 kompanija i fabrika u Federaciji.
Na njihove adrese stigli su novi ugovori u kojima im se cijena struje povećava za više od 100 posto.
U ArcelorMittalu više od 15 godina platu zarađuje Radoslav Babić. Hiljade radnika i njihovih porodica ovisi o ovoj fabrici, piše N1.
Oni će ostati bez posla ako se cijena struje poveća za 125%, kažu radnici i uprava.
Otpuštanje radnika
”10 hiljada ljudi hrani ova firma i pet puta više imamo indirektno zaposlenih. Sa ovim najavama povećanja cijena struje, mi smo dovedeni u situaciju da najvjerovatnije prestanemo sa radom’‘, kazao je Radoslav Babić, radnik ArcelorMittal.
I ostali privrednici dobili su ugovore sa novim cijenama. Na vrata firme TMD group stigao je ugovor koji predviđa povećanje od čak 190 posto.
”Naša tvornica ne može poslovati sa takvom cijenom. Niko te neće prihvatiti. Mi smo izvozna firma. Moramo potrošiti ono što imamo, ako nam ne isključe struju… potrošiti sirovine ili prodati jer je sreća berzovna cijena čelika, specijalnih čelika… i otpustiti radnike”, kazao je Adem Hanić, direktor TMD group.
Otpuštanje radnika, zatvaranje pogona – to bi bio rezultat drastičnog povećanja cijene za privredu, poručili su predstavnici kompanija iz Federacije.
”Mi smo spremni da preuzmemo rizik. Rizik u poslovanju nam nije nešto nepoznato. Mi ćemo ući u rizik da ne potpisujemo ugovore. Nadam se da će EP BiH i Vlada FBiH prepoznati ovaj problem i naći rješenje”, rekao je Adnan Smailbegović iz Udruženja poslodavaca FBiH.
A rješenje će pojedini privrednici pronaći u premještanju u drugi entitet jer tamo neće doći do ovako velikog povećanja cijene struje.
“Cijena za industriju je dogovorena, biće 53 eura, to znači da je na računu povećanje od 25 do 27% za privredu”, naveo je Saša Trivić iz Unije udruženja poslodavaca RS.
Zamjerke privrednika
Direktor Elektroprivrede Admir Andelija nije htio komentarisati zamjerke privrednika kojima je prihvatljivo povećanje do 20 posto.
Kaže, cijenu će odrediti Vlada Federacije. Privrednici smatraju da se enormna cijena na tržištu neće zadržati.
”To je nešto što ne može biti održivo i definitivno će se smanjiti. BiH izvozi električnu energiju i ima višak proizvodnje. I to je nešto gdje smo mi u boljoj situaciji u odnosu na naše komšije. Zato očekujemo od Vlade FBiH da podrži industriju u ovim teškim i izazovnim vremenima”, naveo je Nikhil Mehta iz ArcelorMittala.
A Predstavnički dom Parlamenta Federacije odobrio je Vladi da ograniči cijenu struje. Sada se očekuje da to usvoji i Dom naroda.
Privreda, poručuju predstavnici brojnih kompanija, ne smije biti bačena na koljena.