Vlada Federacije BiH poslala je u daljnju proceduru prijedlog novog zakona o materijalnoj potpori porodicama s djecom u ovom entitetu.
Navode da je cilj poboljšanje demografske slike i olakšanja svakodnevnice porodicama s djecom.
U oba entiteta u BiH u posljednjem periodu sve se više priča o demografskoj politici te se predlažu zakonska rješenja i odluke čiji je cilj poboljšanje nataliteta u državi.
Tako je i Vlada FBiH nedavno u proceduru poslala prijedlog zakona o materijalnoj podršci porodicama s djecom u FBiH.
Primjenom ovog zakona sva djeca i nezaposleni roditelji na području ovog entiteta imali bi ista prava.
Drugim riječima, novi zakon bi ujednačio situaciju u svim kantonima, s obzirom na to da u nekim porodilje dobijaju novac, a u drugima ne.
Na ovaj način bi se ukinula diskriminacija djece prema mjestu življenja i istovremeno ublažile posljedice siromaštva porodica.
Zakon o podršci porodicama s djecom u FBiH uredit će dva pitanja – pitanje naknada porodilja koje nisu u radnom odnosu te pitanje dječijeg dohotka.
Prosječna neto plata u FBiH za prošlu godinu iznosi 990 KM, što je bila glavna osnovica za obračun ovih osnovnih prava.
Dakle, pravo na dječiji dodatak može ostvariti dijete mlađe od 18 godina ako ukupni mjesečni prihodi po članu zajedničkog domaćinstva ne prelaze 20 posto prosječne isplaćene mjesečne neto plate u FBiH.
Pored toga, uslove ispunjava i ako nije smješteno u ustanovu socijalne zaštite ili hraniteljsku porodicu u razdoblju dužem od mjesec.
Da pojasnimo, ako dvočlana porodica ima jednu zaposlenu osoba koja ima minimalnu platu i po svemu sudeći jedva preživljava ne može ostvariti pravo na naknadu.
Visina dječijeg doplatka na osnovu prosječne plate tokom 2021. godine (990 KM) iznosit će oko 60 KM mjesečno (šest posto prosječne isplaćene neto plate).
Vrijedi naglasiti da korisnik ima pravo na osam posto, odnosno uvećani dječiji dodatak, ako je dijete bez roditeljskog staranja ili mu je utvrđen invaliditet od 90 do 100 posto.
Isto važi i za dijete oboljelo od bolesti koje se svrstavaju u kategoriju bolesti većeg socijalno-medicinskog značaja, bolesti ovisnosti, autoimunih bolesti, neizlječivih bolesti…
Prema ovom zakonu, novčana pomoć nezaposlenoj porodilji iznosila bi 30 posto prosječne isplaćene neto plate u FBiH (oko 300 KM mjesečno) te bi se isplaćivala godinu dana.
Podsjetimo da je u Kantonu Sarajevo jučer usvojen Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o socijalnoj zaštiti, zaštiti civilnih žrtava rata i zaštiti porodice s djecom, što između ostalog podrazumijeva da će svaka porodilja dobivati mjesečni iznos (12 mjeseci) u visini prosječne plate u Federaciji BiH, koja sada iznosi oko 1.000 KM.
Iz Naroda i Pravde pozvali su Vladu Federacije Bosne i Hercegovine da slijede ovaj primjer.
Sve porodilje u Kantonu Sarajevo će od 1. januara 2022. imati naknadu u iznosu od 1.000 KM mjesečno.
Iz Vlade Kantona Sarajevo pojasnili su da je ovo odgovor na negativne demografske trendove koji su odlika cijele Bosne i Hercegovine.
“U Federaciji BiH je u 2020. godini rođeno 16.167 beba. Za porodiljsku naknadu svih porodilja u trajanju od 12 mjeseci, u iznosu od 1.000 KM, kad bi je Federacija sama željela plaćati, trebalo bi oko 200 miliona KM godišnje.
Kada uračunamo iznose koje kantoni, gradovi i općine već izdvajaju, taj bi iznos bio znatno manji. Pozivamo Vladu Federacije BiH da radi na tome da sve porodilje u Federaciji BiH imaju pravo na naknadu u iznosu od 1.000 KM. Ovo je hitna mjera koja bi znatno doprinijela da se preokrenu negativni demografski trendovi te da sve porodilje u FBiH imaju jednak tretman“, navode iz Naroda i Pravde.
Opravdanja da novca nema ne stoje, dodaju iz Naroda i Pravde, ukazujući na dvije činjenice.
Prva je, kako kažu, da Vlada FBiH još uvijek nema ni Nacrt budžeta za 2022.
“Što jasno ukazuje na to da se budžet donosi potpuno stihijski, uz višemjesečna kašnjenja i bez ikakvog strateškog plana. Druga činjenica je u vezi sa trošenjem budžetskog novca koje je netransparentno, neopravdano i često služi isključivo za brutalnu pljačku građana. Samo bi, recimo, bačeni novac za propali projekt Termoblok 7, više od 230 miliona KM bio dovoljan vjerovatno za dvije godine naknada.
Pljačka na tunelu Hranjen, koji je već koštao 100 miliona KM, a za koji se ne vidi rješenje, dovoljno je za godinu dana ovakvih naknada za porodilje. Na aferi respiratori brutalno je ukradeno 10 miliona KM. Vlada FBiH je izdvojila više od milion KM za reklamiranje Vlade FBiH u izbornoj godini, što pokazuje da novca ima, samo što do porodilja ne može stići zbog pljačke koja traje kontinuirano godinama.
Za koliko još koruptivnih afera o kojim se šuti ili za koje ne znamo, koliko novca pokradenog kroz javna preduzeća, tendere, koliko je to naknada za porodilje ili neku drugu kategoriju? Novca, dakle ima, prestanite krasti i svim porodiljama uvedite jednake naknade“, poručuju iz Naroda i Pravde.