Akademija nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine obavještava bosanskohercegovačku javnost da je danas u Sarajevu preminuo istaknuti psihijatar, profesor emeritus Medicinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu i redovni član Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine.
Slobodan Logo rođen je 1936. godine u Oštrelju, Drvar.
Osnovnu školu, gimnaziju i Medicinski fakultet završio je u Sarajevu. Specijalizirao je neuropsihijatriju 1966. godine.
Postdiplomski studij eksperimentalne medicine pohađao je na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu (1967–1969), a postdiplomski kurs iz kliničke psihofarmakologije na Institutu za farmakologiju Medicinskog fakulteta Karlovog Univerziteta u Pragu (1969–1970).
Magistarski rad (1969) i doktorsku tezu (1973) odbranio je na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.
Mentor doktorskog rada (projekat realizovan na University of London – UK) bio mu je Malcolm Lader, jedan od najistaknutijih istraživača u području kliničke psihofarmakologije.
Univerzitetsku karijeru započeo je kao asistent na Institutu za psihijatriju u Londonu (stipendija British Council), a nakon izbora u docenta i vanrednog profesora, stekao je zvanje redovnog profesora (1986) na Medicinskom fakultetu u Sarajevu.
Od 1986. do 2000. godine bio je šef Katedre za neurologiju, psihijatriju i medicinsku psihologiju Medicinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Predavao je Pravnu medicinu na Pravnom fakultetu i Sudsku psihopatologiju na Fakultetu kriminalističkih nauka Univerziteta u Sarajevu.
U periodu od 1989. do 1991. godine bio je prorektor Univerziteta u Sarajevu. Emeritirani profesor je na Univerzitetu u Sarajevu od 2005. godine.
Predavao je, po pozivu, na postdiplomskim studijama na univerzitetima u Evropi, Aziji i SAD.
Bio je koordinator na postdiplomskim studijama Mentalno zdravlje u zajednici (Tempus program s partnerskim univerzitetima u Italiji, Engleskoj, Austriji i Sloveniji) i Dječija i adolescentna psihologija i psihijatrija (partner Umea Univerzitet u Švedskoj).
U magistarskom studiju Državni menadžment i humanitarni poslovi u organizaciji Univerziteta u Sarajevu, Beogradu i Rimu (La Sapienza) bio je jedan od nosilaca modula. Bio je voditelj modula Mentalno zdravlje na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.
Brojni ljekari su pod njegovim mentorstvom specijalizirali neuropsihijatriju i radili magistarske radove i doktorske teze.
Obavljao je niz stručnih funkcija, od ljekara opšte medicine, preko šefa Odsjeka biološke psihijatrije i šefa Psihijatrijske klinike u Sarajevu, potpredsjednika Univerzitetskog medicinskog centra Sarajevo, do člana Direktorijuma Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (1992–1997).
Osnivač je Odjeljenja intenzivne njege na Psihijatrijskoj klinici u Sarajevu.
Autor i koautor je brojnih publikovanih radova i knjiga, pisanih uglavnom u domenu kliničke psihijatrije i psihofarmakologije. Dio radova objavio je i na nekoliko svjetskih jezika.
Učestvovao je u više od 50 projekata kao glavni koordinator. Na brojnim međunarodnim naučnim i stručnim skupovima izlagao je svoja istraživanja.
Jedan je od 10 najcitiranijih istraživača u Bosni i Hercegovini u periodu od 1980. do 1990. godine i dobitnik je više priznanja, između ostalih, nagrade Isa-beg Ishaković za postignuća u nauci (2010).
Učestvovao je u rješavanju izuzetnih naučnih problema, kao što su: neuroleptici u kombinovanoj terapiji shizofrenije (prvi je istraživač u SFRJ u oblasti kliničke farmakokinetike psihofarmaka); uticaj psihičke traume u ratu na duševno zdravlje stanovništva (psihijatrijska epidemiološka istraživanja u toku rata od 1992–1995) i organizacija zaštite mentalnog zdravlja stanovništva u Bosni i Hercegovini.
Uticao je na organizaciono i programsko usmjeravanje u psihijatriji (definisao organizacioni model urgentne zaštite psihijatrijskih bolesnika – jedinice intenzivne njege) i kao predsjednik ekspertne grupe Ministarstva zdravstva FBiH uspješno je vodio reformu zaštite mentalnog zdravlja prema savremenim naučnim principima.
Član je Evropske akademije nauka i umjetnosti (Salzburg) od 2011. godine.
Za dopisnog člana Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine u Odjeljenje medicinskih nauka izabran je 1995, a za redovnog 2005. godine.
Bio je predsjednik Odbora za psihijatrijska i neurološka istraživanja Odjeljenja medicinskih nauka ANUBiH. U periodu od 2002. do 2008. godine bio je generalni sekretar Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine, a od 2008. do 2012. godine njen potpredsjednik.
Datum i vrijeme sahrane akademika Slobodana Loge biće naknadno objavljeni.
Zbog pandemije COVID-19 komemorativna sjednica povodom smrti akademika Slobodana Loge biće odgođena dok se za nju ne stvore povoljni epidemiološki uslovi.
Akademija nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine upućuje izraze najdubljeg i najiskrenijeg saučešća porodici, saradnicima i prijateljima.