Predsjednica Republike Srpske Željka Cvijanović kazala je da je na snazi specijalni rat i da su navodi o dogovoru evropskog komesara za proširenje Olivera Varheljija o održavanju posebne sjednice Narodne skupštine opasno podmetanje.
“Ovo opet radi sarajevska kuhinja u sprezi sa svojim prijateljima, koji su u stvari neprijatelji jedine moguće BiH. Ko kome šta podmeće i smješta, to više i nije važno, ali je jasno da je na sceni specijalni rat”, rekla je Cvijanović za RTRS.
Prema njenim riječima, to je ono čemu se uvijek pribjegne na sarajevskoj političkoj sceni uz uobičajene prijetnje pravosuđem, prizivanje stranih ili trupa ili visokih predstavnika.
“Ne znam da li nekome stvarno djeluje realno da je došao bilo koji evropski komesar i dogovarao kad će se održati sjednica Narodne skupštine Republike Srpske. Meni nije, zaista, realno ni to da bi bilo ko to i napisao. Ovo je opasno podmetanje i u ovu političku prljavštinu se nastoji uvući svako. Mislim da je usmjereno na Mađarsku zbog njihovog realnog, objektivnog i neopterećenog stava o krizi u BiH”, istakla je Cvijanović.
Јer, dodala je, svi moraju horski i papagajski da ponavljaju sarajevsku mantru.
“Inače, sarajevska scena je sa domaćim i stranim akterima postala prijestonica histerije, fabrikacije, laži, manipulacije i destrukcije”, navela je Cvijanović.
Prema dokumentima koji su danas objavljeni evropski komesar za proširenje Oliver Varhelji sa članom Predsjedništva BiH Miloradom Dodikom dogovarao je održavanje posebne sjednice Narodne skupštine Republike Srpske.
Podsjetimo, trenutno u Tužilaštvu BiH traju saslušanja zastupnika u NSRS-u zbog osnovane sumnje da su počinili krivično djelo zbog napada na ustavni poredak.
Željka Cvijanović je upravo jedna od glavnih optuženih.
Predsjednik DNS-a Nenad Nešić dao je danas u Tužilaštvu Bosne i Hercegovine iskaz u svojstvu svjedoka.
Rekao je da ne vidi napad na ustavni poredak.
“Pozvan sam u svojstvu svjedoka za krivično djelo koje spada na teret Dodiku, Cvijanović i Ćubriloviću i drugima. Rekao sam da ne vidim napad na ustavni poredak BiH, da to meni ne izgleda kao stvarna namjera vraćanja nadležnosti, nego da je to predizborni trik, odnosno pokušaj vraćanja rejtinga SNSD-a. Rekao sam i da se zalažem za jačanje institucija RS“, rekao je Nešić on nakon saslušanja.
Naglasio je i da je tužiocima iznio stav da podržava vraćanje nadležnosti, ali drugačijim putem.
Također, kako je rekao, zasmetalo mu je što poziv na saslušanje nije dobio na srpskom jeziku.
“Rekao sam da mi je žao i krivo što poziv od Tužilaštva BiH nisam dobio na maternjem jeziku i na ćirilici“, kazao je Nešić.
Ranije danas iskaz je dao Mirko Šarović, a jučer Goran Selak.
Nije sporan prenos nadležnosti, već priprema za sjednicu NSRS o prenosu nadležnosti na Republiku Srpsku, poručio je šef SDS-a Mirko Šarović nakon saslušanja u Tužilaštvu BIH.
“Nisam svjedočio protiv bilo koga, nejasno mi je što smo kao šefovi opozicionih stranaka pozvani na ovo svjedočenje. Lično sam pojasnio samo poziciju SDS-a u ovom procesu kao šef političke stranke. Mi smo jednim dijelom i apstinirali, nismo prisustvovali glasanju“, rekao je predsjednik SDS.
Šarović je dodao da nije siguran u kom pravcu proces u Tužilaštvu BiH ide, te da ne zna ništa posebno.
Dodao da je uloga SDS-a u procesu jasna, da je njegov govor u NSRS poznat, te podsjetio da SDS nije učestvovao u glasanju 10. decembra.
“Rekao sam da za mene nije sporan prenos nadležnosti na nivo Republike Srpske, ali sa političke strane smatrali smo da smo trebali prije toga postići unutrašnji konsenzus. Za mene to nije sporno, legitimitet je nešto što je postojalo“, rekao je nakon saslušanja.
Predsjednik SDS je dodao da bi volio da nije pozvan.
“Što se tiče, da li je opravdano Tužilaštvo ili ne, ja sam začuđen da se to pitanje pokreće. Pitanje zakonitosti, to nije pitanje za političku stranku. Da li je nešto zakonito ili ne o tome treba da vode računa drugi“, zaključio je Šarović.
Na koncu, na pitanje da li je sjednicom NSRS narušen ustavni poredak BiH, Šarović je rekao da smatra da nije.
Goran Selak, predsjednik Socijalističke partije Srpske, je nakon saslušanja kazao kako ne razumije zašto je pozvan u Tužilaštvo, jer ga je tužitelj pitao općepoznate činjenice u vezi s posebnom sjednicom Narodne skupštine Republike Srpske održanoj 10. decembra, kada su usvojeni zaključci o prijenosu nadležnosti s nivoa Bosne i Hercegovine na Republiku Srpsku.
On je, kaže, stava da razgovorom treba vidjeti koje su nadležnosti neustavno prenesene.
“Mi smo stava da treba razgovarati u Bosni i Hercegovini, sva tri naroda, da se vide koje to nadležnosti su na neustavan način prensesene i kojom procedurom mogu da se vrate u Republiku Srpsku.
Ja sam prvenstveno da se sjedne, sve tri strane, Srbi, Hrvati i Bošnjaci i da se uradi analiza koje to institucije na nivou BiH ne funkcionišu. To je naš politički stav naravno i da vidimo koje su to nadležnosti koje prave trošak BiH, a nisu funkcionalne“, kazao je Selak nakon saslušanja.
U ovom predmetu osumnjičeni su svi predsjednici vladajućih partija u RS-u, predsjednica RS-a Željka Cvijanović i predlagači zaključaka.