Albanski tužioci pokrenuli istragu o transakcijama Energoinvesta i off shore računima

Specijalizovani tužioci za korupciju u Albaniji (SPAK) pokrenuli su istragu o transakcijama od 3,6 miliona eura koje je izvršila kompanija Energoinvest koja je izgradila elektroenergetski interkonektor za Kosovo, kompaniji sa sjedištem u Ujedinjenim Arapskim Emiratima.

Pandora papiri odnosili su se na curenje miliona dokumenata koji su otkrili ofšor račune širom svijeta.

Prema informacijama koje su procurile, bh. kompanija Energoinvest platila je taj iznos konsultantskoj kompaniji UAE AL Energy Transition, u vlasništvu albanskog državljanina Vasila Kallupija, piše euractiv.com.

SPAK je odbio medijima dati dalje informacije o istrazi jer je ona u toku.

Iako transakcije ne moraju nužno biti nezakonite, činjenica da se usmjeravaju kroz offshore jurisdikciju izaziva sumnju. Kompanija, osnovana u to vrijeme u Jugoslaviji, poznata je širom Balkana i radila je na brojnim elektroenergetskim projektima u Albaniji.

To uključuje dalekovodnu liniju između Albanije i Crne Gore, jednu na jugu zemlje.

Godine 2020. dobila je ugovor za izgradnju linije između Albanije i Sjeverne Makedonije, uz hrvatsku kompaniju Končar.

Kompanija iz Ujedinjenih Arapskih Emirata koja je primila 39 isplata u ukupnom iznosu od preko 3,6 miliona eura navodi Kallupija kao izvršnog direktora na svojoj web stranici, a poslovni plan ga imenuje kao menadžera projekta.

Međutim, dokumenti kompanije navode Jolu Duro, ženu iz Tirane, kao krajnjeg stvarnog vlasnika.

Nakon što su procurile ove informacije, 5. oktobra se oglasio i Energoinvest.

Vezano za informacije i povezivanje Energoinvesta sa poslovanjem sa „off shore“ kompanijama, ono što u ovom momentu možemo potvrditi je da Energoinvest nema nikakvih vlasitih ‘off shore’ kompanija niti ‘off shore’ računa bilo gdje u svijetu.

Energoinvest ima račune u zemljama u kojima realizuje poslove ali je svaki od njih registrovan putem nadležnih Ministarstava i za iste je dobijeno odobrenje za naplatu i držanje sredstava“.

Dalje su pojasnili da što se tiče plaćanja drugim kompanijama, koji su u određenim periodima i na određenim projektima bili partneri, dobavljači, izvođači, isporučioci usluga i slično, koje na realizaciji kompleksnih poslova Energoinvest ima na desetine, jasno je da Energoinvest nema kontrolu niti može utjecati na poslovnu strategiju i odluke o bankovnim računima drugih kompanija sa kojima sarađuje.

Vezano za konkretnu informaciju a obzirom da se navodni poslovni aranžman dešavao prije više od 8 godina u vremenu drugih uprava Energoinvesta i periodu kada je Energoinvest realizovao projekte u Libiji, Alžiru, Iraku, Albaniji, Srbiji, Makedoniji i Crnoj Gori, više informacija ćemo imati i moći saopštiti nakon detaljnog uvida u poslovno finasijsku arhivu iz navedenog perioda“, navode iz Energoinvesta.

Međutim, ova firma se više nikad nije oglasila o ovom slučaju.