Svaki građanin ili turista u Sarajevu može postati meta džeparoša, a svojim ponašanjem često daju lopovu priliku da učini krivično djelo.
“Džeparenje” je najučestalije na mjestima gdje su veće gužve, posebno tokom perioda kada je u centralnom dijelu grada veći broj građana i turista.
Iz Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo kazali su za Fenu da je u toku 2021. godine evidentiran 761 događaj sa obilježjem krivičnog djela krađa, u šta spada i džeparenje, što je za 71 događaj manje u odnosu na 2020. godinu.
“U to spadaju krivična djela koja su izvršena na ulici, u gradskom prevozu, stambenim objektima, stajalištima gdje su ukradeni novčanici, mobiteli, prehrambeni proizvodi, bicikla i slično”, istakli su.
Najrazvijenije taktike
Ipak tvrde da postoje načini da se građani i turisti zaštite od krađe te vrste.
“Od svih profesionalnih kradljivaca džeparoš ima najrazvijeniju tehniku. Rade sami ili u skupini po dvoje ili troje. Kada rade kao dvojac, jedan izvlači novčanik, a drugi pravi zid. Kada rade kao trojac, jedan ometa, drugi krade, a treći odnosi vaš novčanik. Kako je protivnik dostojan poštovanja, treba mu uzvratiti istom mjerom”, istakli su.
Ako osoba kreće na put, iz MUP-a savjetuju da ponese samo onoliko novca koliko im je prijeko potrebno.
“Ostatak dostavite poštom ili ostavite u banci. Držite novac uz sebe, jer i najljubazniji saputnik može biti džeparoš. Izbjegavajte gužve, ali ako već morate da se nađete u njima, budite oprezni. Ne dopustite da vam u gužvi netko nameće razgovor, da vas gura ili pomaže, jer uslužna osoba može biti džeparoš. Ne mašite torbicama i vrećicama”, istakli su.
Također napominju da se u gužvi skine ruksak sa leđa i stavi ispred sebe.
Kartice nositi odvojeno
Poručuju da ni pod kojim uslovima osoba ne nosi PIN za kartice sa sobom.
“Ako vam ukrade novčanik, lopov bi na bankomatu mogao podići vaš novac. Nemojte sve vrijednosti nositi zajedno, odvojite novac od dokumenata, ne nosite sa sobom dokumente koji vam nisu potrebni, a ako imate više kartica, nosite ih odvojeno”, istakli su.
Iz MUP-a savjetuju građanima da se u slučaju da su pokradeni, pretraže okolinu.
“Možda vam se posreći pa pronađete svoj novčanik. Uočite li džeparoša kako bježi, pokušajte upamtiti neke pojedinosti i njegove karakteristične tjelesne osobine”, kazali su.
Iz MUP-a KS poručuju da svakodnevno protiv osoba osumnjičenih za izvršenje krivičnih djela policijski službenici Uprave policije MUP-a Kantona Sarajevo poduzimaju mjere i radnje regulisane zakonom.
Hrabra vozačica istjerala džeparošice iz tramvaja
Ne možemo a da se ne prisjetimo teksta koji je Sarajevska sehara objavila krajem decembra.
Hrabra vozačica tramvaja odlučila se suočiti s kriminalnom grupom i izbacila je iz tramvaja dvije džeparošice poznate svima od ranije.
To je, prema riječima očevidaca, rezultiralo ogromnim aplauzom za hrabru vozačicu.
“Danas sam prvi put u životu čula zvuk aplauza u trajanju od jedne minute u tramvaju. Zapravo zvuk aplauza u tramvaju ikada. I pridružila sam se istom“, u jednoj od grupa na Facebook-u opisala je tada naša sugrađanka.
U jednom trenutku vožnje dvije džeparošice, dodaje, od ranije poznate policiji a i svima nama, kako to kod nas biva, uletjele su u tramvaj kod Vijećnice.
“Vozačica je zaustavila vozilo, okrenula se i rekla: ‘Nećete u mom tramvaju nikada više‘”, svjedočila je ona.
Govori da nije shvatala šta se dešava par minuta njihovog gunđanja i negodovanja, ni ko su ni zašto je tramvaj stao.
“Istjerala ih je vani. Dugo nisam vidjela da je neko tako refleksno, srčano i glasno zauzeo stav u javnom prostoru. Pri tome vozeći tramvaj. Nakon Denisa, džeparoša, pedofila, konduktera koji malteriraju sve u zavisnosti kakav dan imaju, jedna neustrašiva plava žena, vozačica tramvaja u Sarajevu je dobila aplauz“, ispričala je tada sugrađanka.
Sutradan je posjetio i premijer Kantona Sarajevo Edin Forto, a zbog ovoga vozačica je morala biti prebačena na drugu poziciju nekoliko dana.
Da budemo precizniji, vozačica nije smjela da vozi tramvaj određeni vremenski period zbog sigurnosti.