Samantha Power, administratorica USAID-a, kazala je kako je “Bosna i Hercegovina danas na još jednom raskršću” te da se “održivost 26 godina mira dovodi u pitanje”.
“Lideri ovdje pokušavaju posijati podjele i nisu dovoljno fokusirani na izazove koji utiču na živote običnih građana koji žele da žive u slobodi, dostojanstvu i sigurnosti. Dodik je posebno stvorio klimu tenzija koja može dovesti do rizika eskalacije. U Predsjedništvu BiH sam naglasila važnost mira i opasnost secesionističke retorike i djela”, rekla je Power na prvoj konferenciji za novinare u BiH.
Istakla je kako razgovarala s istraživačkim novinarima, mladim službenicima, ali i osobama koje su preživjele ratne logore.
Svi su poručili kako su zabrinuti, kako ne vide budućnost u BiH i kako su umorni od retorike koju političari koriste kako bi dizali tenzije i povećali podjele.
Bivši logoraši svih etničkih skupina kazali su, prenosi Power, da su njihova svjedočanstva podsjetnik da ova zemlja nikada ne smije ići unazad i dozvoliti da se ponovi ono što se u prošlosti dešavalo.
“Svaka mlada osoba mi je kazala da im je dosta politike, da im je sve teže i teže da vide budućnost u zemlji koja se suočava s korupcijom i podjelama. Pozvala sam članove Predsjedništva da budu lideri u rješavanju problema, a ne da ih stvaraju”, kazala je Power.
Poručila je kako SAD nisu bile tu 1992. godine, ali da jesu poslije i tokom 25 godina mira te da će ostati i dalje glavni partner BiH u njenom razvoju.
“Stojimo uz vas i dalje. Građani ove zemlje ne žele se vraćati u prošlost niti se pomiriti sa statusom quo. Isto ne žele ni SAD. Zaslužujete demokratsku budućnost bez etničkih tenzija i korupcije”, kazala je Power.
Govorila je o projektima USAID koji su provedeni u BiH, kao i današnjem kojim počinje promocija BiH na TripAdviseru. Poručila je da je dosta toga lijepog moguće u BiH, ali da političari moraju raditi na reformama.
S obzirom da je konferencija za medije održana u Zamljskom muzeju, podsjetila je na njegovu historiju i utvrdila kako je danas, zahvaljujući građanima koji su se borili za njega i radnicima koji nisu odustali, jači nego ikada, a svoja vrata drži širom otvorena za sve.
“Ovaj muzej nosi ožiljke opsade, ali uprkos turbulentnoj historiji ovaj muzej nije se zatvarao za vrijeme rata. Ostao je otvoren od osnivanja 1880. godine do 2012. kada su političke nesuglasice i pogrešno vođene ekonomske politike postigli nešto što rat nije, a to je da je muzej bio zatvoren tri godine. Muzej je preživio dva svjetska rata i sukob iz prošlog stoljeća, ali nije mogao preživjeti mir”, kazala je Power.
No, danas je druga čija stiuacija. Kazala je da je do toga došlo zahvaljujući borbi i pritisku građana kojima su se političari povinovali na kraju.
“Muzej je sada jači i ekonomski sigurniji nego ikada prije, otvoren svim građanima ove zemlje. Željela bih isto građanima ove zemlje”, zaključila je Power.
Kazala je i kako je Milorad Dodik govorio različite stvari na sastanku u Predsjedništvu u odnosu na one koje je iznio na današnjoj konferenciji.
Istakla je da, “ako bi se RS povukla iz državnih institucija, to neće funkcionisati i biti dobro za građane RS te da to može dovesti u pitanje održivost Republike Srpske“.
Odgovarajući na pitanja novinara kada se može, prema njenom mišljenju očekivati deblokada institucija BiH, kazala je kako ne može predviđati rokove niti “okarakterisati namjere Dodika u pogledu rada državnih institucija”.
“Dobila sam kratak sažetak te press konferencije i izjava koje je dao, koje u određenoj mjeri odstupaju od stvarnog razgovara koji smo vodili. Neke stvari je rekao drugačije u odnosu na ono što je rekao tokom sastanka. On je poprilično mnogo stvari rekao u vezi važnosti privrednog razvoja u Republici Srpskoj, o tragediji masovnog odliva stanovništva iz ove zemlje. To je najgori simptom lošeg rada i neuspjeha političkih lidera”, kazala je Power.
Navela je kako na “činjenicu da više od 49 posto državljana BiH živi u drugim zemljama, nije nešto na što mogu biti ponosni”.
“Put koji ide ka tome da se vraćaju ovlaštenja koja pripadaju državnim institucijama samo će još više podrivati već postojeću ranjivost u ekonomskoj sferi tog entiteta u čije ime predsjednik Dodik kaže da nastupa.
To nije ekonomska ili funkcionalna održivost. Ako bi se RS povukla iz državnih institucija, to neće funkcionosati i biti dobro za građane RS. To je udaljavanje od slova Dejtona i problematično sa stanovišta ljudi koji se smatraju dijelom zemlje koja se zove BiH i veoma je problematično kada je u pitanju održivost Republike Srpske kao takve.
Politika i ekonomija idu zajedno ‘ruku pod ruku’ i trebate služiti svojim građanima i biračima. Pronaći način da možete pomoći svojim ljudima da ostvare dostojanstvo. Mnogo se o tome govori, ali nema dostojanstva ako ne možete pronaći posao za sebe.
Ako se poslovni dogovor raspao jer je neki strani investitor rekao: ‘Čekaj malo, šta se tamo dešava? Ovo izgleda kao potpuni haos. Otići ću u Hrvatsku ili Srbiju uložiti svoj novac. Sva ta priča o vlasti, vladi koja se ne sastaje i ne donosi odluke, korupcija i nesposobnost da se bore protiv korupcije – idem odnijeti novac negdje drugo i otvoriti radna mjesta.
Nema ekonomske ili funkcionalne održivosti tu, barem na osnovu onoga što je rečeno na press konferenciji. Za sada nema održivog puta koji vodi ka tom pravcu”, poručila je Power.