Nakon niza incidenata u nekoliko bh. gradova, još jedan je zabilježen u Prijedoru.
Grupa mladića hodala je ulicom i pjevala te veličala Ratka Mladića.
Sve je popraćeno zastavama Republike Srpske i bakljadom, prenosi N1.
“Nakon auto relija kroz glavnu ulicu Prijedora, bilo je pitanje vremena kad će i ovo: ‘Generale nek je tvojoj majci hvala’, uz skandiranje Ratko Mladić.
Prije par minuta uz blagonaklono šetkanje policijskih službenika pored mase. Nakon Janje, Gackog, Priboja, i Prijedor pokazuje svoje raskošno bogatstvo nacional šovinizma, a sve uz blagoslov policije, a to znači da je ova provokacija i izazivanje nacionalne netrepljivosti uredno najavljeno čim je dobilo svoj protokol skandiranja imena ratnog zločinca prolazeći pored džamije”, napisao je Omer ef. Redžić, imam prijedorske džamije.
Podsjetimo, ranije su slični incidenti zabilježeni u Janji i Gacku, ali i Priboju u Srbiji.
Na Twitteru je objavljen snimak i incidenta u Novom Pazaru.
За крст часни и слободу златну!
Нови Пазар 🇷🇸💪 pic.twitter.com/mKMT6itN31— Стојановић Јелена (@StojanovicJele1) January 7, 2022
Proslava Dana Republike Srpske, kojeg je ranije Ustavni sud BiH proglasio neustavnim, počela je u Gacku, ali s nacionalističkim pjesmama.
Kako javljaju čitatelji, centrom opštine s razglasa odjekuje pjesma “Ne volim te, Alija, zato što si balija“.
Razglas je, prema riječima građana koji je poslao snimak, postavila Opština povodom sutrašnje proslave Dana RS.
Uz pjesmu odjekuju i zvuci petardi.
Pripreme za obilježavanje su već okončane, a grupa mladića je ranije razvila transparent u boji zastava RS sa porukom “Za tebe se život daje, nek ti ime vječno traje”.
Inače, Opština Gacko proglasila je i 10. januar neradnim danom zbog ovog neustavnog praznika.
Gackom s razglasa u centru odjekuju nacionalističke pjesme “Ne volim te Alija…” pic.twitter.com/Zd7ooUjIMw
— TV N1 Sarajevo (@N1infoSA) January 8, 2022
Neustavan praznik
Podsjetimo, 9. januar kao Dan Republike Srpske 2015. godine je osporio Ustavni sud Bosne i Hercegovine, odlučujući po apelaciji tadašnjeg člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine Bakira Izetbegovića.
Zahtjev za mišljenje o tom pitanju Ustavni sud Bosne i Hercegovine je prvo uputio Venecijanskoj komisiji koja je, uz ostalo, ocijenila da je Dan Republike Srpske “utemeljen na istorijskim događajima koji su značajni i važni za samo jedan narod u Republici Srpskoj”.
Ustavni sud se u meritumu osvrnuo na događaje iz 1992, ali je i utvrdio da se 9. januara obilježava i krsna slava Republike Srpske – Sveti arhiđakon Stefan.
“Ustavni sud ponovo naglašava da se ovom odlukom ni na koji način ne dovodi u pitanje pravo građana Bosne i Hercegovine pravoslavne vjeroispovijesti (kao ni slično pravo građana bilo koje druge vjerske zajednice u Bosni i Hercegovini) da slobodno na tradicionalan, odnosno drugi prigodan način obilježavaju svoje praznike, uključujući i slavu Svetog Stefana.
Prema mišljenju Ustavnog suda, takve slobode i prava, a posebno njihova slobodna manifestacija, samo potvrđuju multikonfesionalni i multikulturalni karakter Bosne i Hercegovine kao države i društva. Zbog toga se ovakva odluka Ustavnoga suda u tome kontekstu ne može nikako drukčije razumijevati”, stajalo je u odluci Ustavnog suda.
U septembru 2016. godine održan je referendum u Republici Srpskoj sa pitanjem “Da li podržavate da se 9. januar obilježava i slavi kao Dan Republike Srpske?”, uprkos mjeri Ustavnog suda Bosne i Hercegovine kojom je Odluka o raspisivanju referenduma obustavljena.
Na osnovu rezultata referenduma, Narodna skupština Republike Srpske usvojila je u decembru 2016. godine Zakon o Danu Republike u kojem je utvrđeno da se Dan Republike Srpske obilježava 9. januara kao sekularni praznik.
Odlučujući po apelaciji devet delegata Bošnjaka i Hrvata u Vijeću naroda Republike Srpske Ustavni sud Bosne i Hercegovine je ponovo, u martu 2019. odlučivao o Danu Republike Srpske, donoseći odluku po kojoj je sporan član zakona u kojem se navodi “na osnovu potvrđene volje građana Republike Srpske, 9. januar utvrđuje se kao Dan Republike”.
Taj dio zakona, prema mišljenju suda, neustavan je i protivan je Međunarodnoj konvenciji o ukidanju svih oblika rasne diskriminacije i Protokolu uz Evropsku konvenciju za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda. Sud, međutim, odlukom nije doveo u pitanje postojanje samog praznika, niti pravo Narodne skupštine Republike Srpske da raspiše referendum o tome kojeg datuma će se proslavljati Dan Republike Srpske.
Uprkos upozorenjima dijela međunarodnih predstavnika u Bosni i Hercegovini te Ustavnog suda da je svaki pravni subjekt dužan poštovati odluke Ustavnog suda i njegove stavove i da se svako suprotno ponašanje smatra kršenjem Ustava Bosne i Hercegovine, vlasti u Republici Srpskoj nastavili su s obilježavanjem 9. januara kao “Dana Republike Srpske.”