Denis Zvizdić, predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine i Marina Pendeš, delegatkinja u Domu naroda sastali su se danas sa Adisom Ahmetovićem, izvjestiocem Bundestaga za zapadni Balkan.
Ahmetović je poručio da će Njemačka raditi na jačanju evropskog puta BiH, ali i Parlamenta kojeg je nazvao najvećim ustavnim organom kojeg treba jačati i poštovati.
Zvizdić je rekao da je odlazak mladih jedan od ključnih problema s kojima se suočava BiH.
Naglasio je da Njemačka ima jednu vrstu liderske pozicije u okviru Evropske unije zajedno s njenim partnerima, prenosi N1.
“I zbog toga očekujemo njen snažniji angažman na deeskalaciji situacije u BiH, kao i u cijelom regionu. Očekujemo korektne odnose među zemljama zapadnog Balkana koji su bazirani na međusobnom poštovanju i međusobnom reciprocitetu, a unutar BiH da se zaista istinski držimo Dejtonskog sporazuma, Ustava BiH, važećih zakona i strategija.
Jedna važna strategija o kojoj smo govorili je strategija vanjske politike BiH u kojoj su definisana dva ključna vanjskopolitička cilja, a to su NATO i evropske integracije koji će BiH donijeti mir, stabilnost i ekonomski prosperitet. Gospodina Ahmetovića doživljavamo kao iskrenog partnera koji će nam u tome pomoći”, naveo je Zvizdić.
Ahmetović je istakao da je bio u Srbiji prije nego je posjetio BiH.
“Tamo sam uvidio isto što i ovdje, a to je da je Parlament najveći ustavni organ koji se mora poštivati i jačati. Jedini pravilni put BiH je onaj evropski i na tome moramo zajedno raditi, pogotovo da jačamo Parlament i njegovo funkcionisanje.
Drugi zajednički cilj je pristup NATO-u koji je veoma bitan jer je to osnova za saradnju BiH i EU u ovom veoma teškom vremenu u kojem se dešavaju razna politička previranja i prisutna je prilična nesigurnost i u Ukrajini i BiH. Moramo raditi na postizanju tog cilja”, naglasio je Ahmetović.
MIšljenja je da su jedna od najvažnijih tema izbori koji će, kako je istakao, biti održani u oktobru.
“Održavanje demokratskih izbora je dokaz da je BiH stabilna i demokratska zemlja i na tom putu BiH može računati na podršku EU, Njemačke, ali i visokog predstavnika. Nemojte da izostavimo i situaciju koju moramo popraviti u oblasti socijalne nepravde, privrednog, odnosno, ekonomskog porasta i stvaranje bolje perspektive za mlade u ovoj zemlji kako bi ostali u njoj”, poručio je Ahmetović.
“Uvođenje ‘ideje o genocidu’ je nastavak negiranja”
Uvođenje “ideje u genocidu” u zakondavnostvo je nastavak negiranja genocida u Srebrenici, poručio je Denis Zvizdić osvrčući se na prijedlog Zakona o zabrani zloupotrebe pojma, koji je danas upućen u parlamentarnu proceduru.
“Mislim da je riječ o nastavku negiranja. Ideju su vjerovatno imali oni koji su započeli agresiju na BiH devedesetih godina, ali ovaj zločin je načinjen u Srebrenici, on je presuđen od relevantnih međunarodnih sudova, i ovaj nastavak je samo nastavak negiranja”, poručio je Zvizdić.
Ovaj političar poručuje, da mu je neprihvatljvo da ovakav zakon ide po hitnoj proceduri, na način kako je i upućen, čime se onemogućava šira rasprava i amandmansko djelovanje.
Zvizdić je komentarisao i prijedloge HDZ-a BiH koji su se našli na stolu u Neumu, a u vezi sa izmjenama Izbornog zakona BiH.
“Bio sam prisutan u Neumu i Venecianska komisija je odbila predloženi model izbora člana Predsjedništva zato što je značio potpunu nejednakost glasa, i to ne 1/2, nego 1/20 ili 1/30 i to je prava istina što se tiče predloženih modela o načinu izbora člana Predsjedništva”, rekao je Zvizdić.
U Parlament BiH dostavljen Prijedlog zakona o zabrani zloupotrebe pojma genocid
Na koncu, Denis Zvizdić se osvrnuo i na raspravi o Izbornom zakonu u hrvatskom Saboru. Rekao je da od Hrvatske kao članice EU, očekuje standarde EU.