“Federalna vlada preko Opće bolnice kažnjava građanke i građane Sarajeva”

Nižu se reakcije povodom odluke Vlade Federacije Bosne i Hercegovine da se Opća bolnica “Prim. Dr. Abdulah Nakaš” izostavi iz Plana finansijske pomoći zdravstvenim ustanovama na području FBiH.

Posljednja je reagovala Amela Kuskunović, zastupnica Naše stranke u Parlamentu FBiH.

Osveta nad pacijentima i zdravstvenim radnicima Opće bolnice je jedino objašnjenje kojim se može tumačiti sramni dogovor vječnih partnera SDA-HDZ u Vladi Federacije o pokrivanju dugovanja zdravstvenih ustanova, što kantonalnih što tri ustanove tercijarnog nivoa čiji je osnivač sama Vlada FBiH koja neodoljivo liči na zlu učiteljicu koja namjerno kažnjava najboljeg đaka.

Kazna za Opću bolnicu, kao jedinu zdravstvenu ustanovu koja neće biti pokrivena ovom raspodjelom zbog Kantona Sarajevo koji nije u kandžama SDA i HDZ-a”, kazala je Kuskunović.

Dodaje da “zdravstvene ustanove koje funkcionišu na principu uzajamne solidarnosti, a tako je koncipirano javno zdravstvo BiH i Federacije preuzeto iz prethodnog sistema, te loše koncipirane dosadašnje partikularne reforme neće i ne može biti postavljeno na temelje ekonomski samoodržive usluge.”

Zato, istaknula je Kuskunović, zdravstvene ustanove ne mogu donositi profit i time se otvaraju vrata da njihovi osnivači paušalno podmiruju velike gubitke.

U posljednjem takvom namirivanju dugova svih bolnica u Federaciji SDA-ova i HDZ-ova Vlada kažnjava Opću bolnicu iz osvetničkog motiva u cilju slabljenja Vlade KS i nanošenja nesagledive štete pacijentima, građankama i građanima KS. Toliko je očigledna predizborna prljava igra vladajućeg dvojca da je neophodno napomenuti činjenice da je Opća bolnica u KS zdravstvena ustanova koja je u toku pandemije pružila 500.000 pregleda a preuzela više od milion usluga“, navela je Kuskunović.

Podsjeća da je urađeno 8.000 operacija u samo jednoj godini. Kroz COVID ambulante protokolisano je 10.000 pacijenata.

Objektivnog razloga da ne dobiju niti jednu KM iz federalnog budžeta nema. Razlog je politički motiviran i to pokazuje da su SDA i HDZ zarobili FBiH te da, bez obzira ako ste u službi njenih građana, oni će vas osuditi na nestanak ako prije građana ne stavite njihove interese na listu prioriteta”, zaključila je Amela Kuskunović, zastupnica Naše stranke u Parlamentu FBiH.

Oglasili se i iz Opće bolnice

Na ovakvu odluku Vlade prisiljeni smo reagovati i naglasiti da smo potpuno zatečeni ovakvim prijedlogom Zakona kojim je Opća bolnica Sarajevo, koja je tokom pandemije covid-19 uložila ogroman napor da zbrine covid pacijente, ali i sve druge kojima je zdravstvena usluga bila potrebna, ostala jedina opća bolnica u Federaciji BiH, za koju ovim Planom nisu planirana nikakva finansijska sredstva“, kazali su iz ove zdravstvene ustanove.

Napominju da su menadžment i uposlenici zgroženi ovakvim ponašanjem federalne Vlade i pozivaju premijera i nadležne ministre da preispitaju svoju odluku, posebno uzimajući u obzir činjenicu da je u prethodnom značajno povećan priliv pacijenata iz drugih kantona.

S pravom se pitamo da li je ovo još jedan pokušaj zatvaranja renomirane zdravstvene ustanove i namjera da se ona zaustavi u daljnjem razvoju, za koji je sadašnji menadžment stvorio potrebne uvjete. Da li se ovim potezom hoće kazati da građani Sarajeva, koji uplaćuju najviše poreza u federalni budžet, nemaju pravo na povrat tih sredstava kroz zdravstvo“, kazali su iz Opće bolnice.

Podsjetili su da su tokom covid pandemije u nastojanju da pruže što bolju uslugu maksimalno angažirali uposlenike i sve svoje resurse.

Samo u prošloj godini kroz covid ambulantu je prošlo više od 10.000 hiljada pacijenata, a paralelno se odvijao i redovni program, tako da je u prošloj godini urađeno više od 8 hiljada operacija, a na bolničkom liječenju bilo više od 13.000 pacijenata, što je rekord u višedecenijskom postojanju ove bolnice.

Od dolaska novog menadžmenta , jula mjeseca 2020.godine, u ovoj ustanovi je urađeno više od 500.000 pregleda i pruženo više od dva miliona usluga“, dodaju.

Na bolničkim kabinetima je pregledano na desetine hiljada pacijenata, a Urgentni centar je otvoren svaki dan 24 sata.

Sve ovo je zahtijevalo ogromna finansijska sredstva diktirana značajno povećanim prilivom pacijenata i pruženih usluga, podsjećaju iz ove ustanove.

Troškovi zbog covida su značajno premašili budžetom predviđena sredstva,tako da se menadzment morao snalaziti da donacijama prikupi nedostajuća sredstva, kako bi bili u mogućnosti pacijentima pružiti adekvatnu uslugu.

S obzirom da je ova činjenica poznata nadležnim na svim nivoima vlasti, tim prije nas čudi odluka federalne Vlade da se Opća bolnica Sarajevo izostavi iz Plana finansijske pomoći zdravstvenim ustanovama na području Federacije, a gotovo pola miliona naših sugrađana bude uskraćeno za neophodne zdravstvene usluge.

Još jedanput pozivamo nadležne da preispitaju svoju odluku i najozbiljnije razmotre navedene argumente, te na taj način pokažu kako iza namjere pomoći zdravstvenom sektoru u Federaciji ne postoji nikakva politička pozadina, jer u konačnici cijenu takvih poteza će platiti građani Kantona Sarajevo“, stoji u saopštenju iz Opće bolnice.