Ruske banke bit će isključene iz SWIFT sistema, saopćila je predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.
Kazala je kako su evropski lideri došli do dogovora koji će praktično rusku ekonomiju baciti na koljena.
Naime, prema izjavi Ursula von der Leyen odluka je donesena u koordinaciji Evropske unije, Velike Britanije i Sjedinjenih Američkih Država.
“Obavezujemo se da ćemo osigurati da će određeni broj ruskih banaka biti isključen iz SWIFT-a. To će ih spriječiti da djeluju širom svijeta i efektivno blokirati ruskih izvoz i uvoz“, kazala je predsjednica.
Putin krenuo putem uništenja Ukrajine
Navela je i da će se zalediti imovina Ruske centralne banke.
“To uključuje i zamrzavanje njihovih transakcija. Onemogućit ćemo Rusku centralnu banku da unovči svoju imovinu“, dodaje ona.
Kazala je i da se radi na tome da se ruskih oligarsima zabrani korištenje svih finansijskih sredstava na tržištima.
“Putin je krenuo putem koji ima za cilj da uništi Ukrajinu. Ono što on također radi zapravo jeste to da uništava budućnost svoje zemlje“, zaključila je predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.
Šta je SWIFT i zašto je toliko bitan?
SWIFT je sistem visoke sigurnosti za posredovanje kojim se bankama i drugim institucijama širom svijeta omogućavaju finansijske transakcije.
Sistem je napravljen 1973. godine, a sjedište spomenutog udruženja je u belgijskom La Hupeu.
Ovim sistemom je povezano više od 11.000 finansijskih institucija u više od 200 država.
Ključan je za funkcionisanje ekonomije u globaliziranom svijetu. Između ostalog, države članice Evropske unije ga koriste za plaćanje ruskog plina i nafte – dva resursa koja su ključna za Rusiju.
S obzirom na to da je EU najveći kupac ovih energenata, mnogi su mišljenja da bi isključivanjem iz SWIFT-a Rusiji bio uskraćen novac potreban i za ratovanje u Ukrajini.
Ipak, isključivanje Rusije iz SWIFT-a za sobom nosi brojne rizike.