Zapad strahuje da bi ruski predsjednik Vladimir Putin mogao iskoristiti razorne aerosolne rakete u napadu na Ukrajinu, nakon što je otpor Ukrajinaca usporio napredovanje ruske vojske, piše The Telegraph.
Građani glavnog grada Kijeva bili su naoružani puškama i bombama dok su se borili protiv ruskih snaga, a u petak navečer grad je pretrpio žestoko bombardiranje nakon što ruska vojska tokom cijelog dana ratovanja nije uspjela dovoljno napredovati da sruši ukrajinsku vladu.
Ruske snage bile su spremne “upasti” u Kijev u petak navečer, rekao je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski u ponoćnom obraćanju.
Noću će jurišati
“Noć će biti teža od dana. Noću će jurišati, ne možemo im dati naš glavni grad. Moramo preživjeti ovu noć“, rekao je sinoć Zelenski.
Ukrajina je u petak navečer saopćila da je oborila ruski transportni avion Il-76 i to 20 kilometara od Kijeva, a navode da je u njemu bilo više od 100 Rusa.
Zapadni dužnosnici izrazili su ozbiljnu zabrinutost da će Putin narediti raspoređivanje aerosolnog oružja, koje gradove može pretvoriti u ruševine i uzrokovati velike ljudske gubitke, prenosi Avaz.
Naime, aerosolne rakete sadrže vrlo eksplozivnu mješavinu goriva i hemikalija te odašilju nadzvučne udarne valove koji mogu rastrgati zgrade i tijela.
Dužnosnici su rekli da bi njihova upotreba izazvala “neselektivno nasilje”.
Pretpostavlja se da su Rusi u Ukrajinu dopremili i višecijevni raketni lanser TOS-1 Buratino, vrstu ‘tenka-ubice’ koga zovu i “Goruće sunce”, no on se tek treba upotrijebiti.
Moskva ih je ranije upotrijebila u Čečeniji i Siriji.
Riječ je o višecijevnom raketnom lanseru TOS-1A s raketama opremljenim aerosolnim bojnim glavama, postavljen na podvozje tenka T-72. Njegov razvoj je dugo čuvan kao vojna tajna.
Prvi test u borbi imao je tokom sovjetskog rata u Afganistanu 1988. godine, no javnost je za njega čula tek deset godina kasnije u Drugom čečenskom ratu 1999. godine.
Može ispaliti do 30 raketa istovremeno
“Goruće sunce” može ispaliti do 30 raketa istovremeno, a da bi ispalio čitav lanser raketa potrebno mu je od 7,5 do 15 sekundi.
Maksimalni domet je šest kilometara, a rakete padaju na području veličine 200 puta 400 metara, odnosno sposobne su uništiti blok od osam nebodera u samo jednom napadu.