Bijela kuća se oglasila zvaničnim saopćenjem nakon što je predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen najavila da će Evropska unija i Sjedinjene Američke Države nanijeti novi udarac Rusiji, unoseći sankcije za ruske banke.
Objavili su izjavu sastavljenu zajedno sa čelnicima Evropske komisije, Francuske, Njemačke, Italije, Ujedinjenog Kraljevstva i Kanade.
Izjavu prenosimo u cjelosti:
“Mi, čelnici Evropske komisije, Francuske, Njemačke, Italije, Ujedinjenog Kraljevstva, Kanade i Sjedinjenih Država osuđujemo Putinov izbor rata i napade na suverenu naciju i narod Ukrajine.
Stojimo uz ukrajinsku vladu i ukrajinski narod u njihovim herojskim naporima da se odupru ruskoj invaziji.
Ruski rat predstavlja napad na temeljna međunarodna pravila i norme koje su preovladale od Drugog svjetskog rata, a koje smo predani braniti.
Pozivamo Rusiju na odgovornost i kolektivno osiguravamo da ovaj rat bude strateški neuspjeh za Putina.
Protekle sedmice, uz naše diplomatske napore i kolektivni rad na odbrani vlastitih granica i pomoći ukrajinskoj vladi i narodu u njihovoj borbi, mi, kao i naši drugi saveznici i partneri širom svijeta, nametnuli smo oštre mjere ključnim ruskim institucijama i bankama, te o arhitektima ovog rata, uključujući ruskog predsjednika Vladimira Putina.
Dok ruske snage pokreću napad na Kijev i druge ukrajinske gradove, odlučni smo da nastavimo nametati troškove Rusiji koji će dodatno izolovati Rusiju od međunarodnog finansijskog sistema i naših ekonomija. Ove mjere ćemo implementirati u narednim danima.
Konkretno, obavezujemo se da ćemo preduzeti sljedeće mjere:
Prvo, obavezujemo se da ćemo osigurati da odabrane ruske banke budu uklonjene iz SWIFT sistema za razmjenu poruka.
Ovo će osigurati da ove banke budu isključene iz međunarodnog finansijskog sistema i naštetiti njihovoj sposobnosti da posluju na globalnom nivou.
Drugo, obavezujemo se na uvođenje restriktivnih mjera koje će spriječiti rusku centralnu banku da rasporedi svoje međunarodne rezerve na načine koji potkopavaju uticaj naših sankcija.
Treće, obavezujemo se da ćemo djelovati protiv ljudi i entiteta koji omogućavaju rat u Ukrajini i štetne aktivnosti ruske vlade.
Konkretno, obavezujemo se da ćemo preduzeti mere za ograničavanje prodaje državljanstva – takozvanih zlatnih pasoša – koje će omogućiti bogatim Rusima povezanim sa ruskom vladom da postanu građani naših zemalja i dobiju pristup našim finansijskim sistemima.
Četvrto, obavezujemo se da ćemo ove sedmice pokrenuti transatlantsku radnu grupu koja će osigurati efikasnu provedbu naših finansijskih sankcija identifikacijom i zamrzavanjem imovine sankcioniranih pojedinaca i kompanija koje postoje u našim jurisdikcijama.
Kao dio ovog napora, posvećeni smo primjeni sankcija i drugih finansijskih i provedbenih mjera za dodatne ruske zvaničnike i elite bliske ruskoj vladi, kao i njihove porodice i njihove pomagače da identifikuju i zamrznu imovinu koju drže u našim jurisdikcijama.
Također ćemo angažovati druge vlade i raditi na otkrivanju i ometanju kretanja nezakonito stečenih dobitaka i uskratiti ovim pojedincima mogućnost da sakriju svoju imovinu u jurisdikcijama širom svijeta.
Konačno, pojačat ćemo ili koordinirati protiv dezinformacija i drugih oblika hibridnog ratovanja.
Stojimo uz ukrajinski narod u ovom mračnom vremenu. Čak i pored mjera koje danas najavljujemo, spremni smo da preduzmemo dalje mjere kako bismo Rusiju pozvali na odgovornost za njen napad na Ukrajinu”, navedeno je u saopćenju.
Šta je SWIFT?
Ne morate biti ekspert da biste shvatili kako SWIFT sistem funkcioniše, a mi vam donosimo objašnjenje.
Riječ je o međubankarskom sistemu koji omogućava sigurna i brza prekogranična plaćanja.
Ukoliko neko iz inostranstva treba da vam uplati novac na bankovni račun, morat ćete da mu pošaljete SWIFT kod.
Riječ je o šifri koja se u međunarodnim transakcijama koristi za provjeru identiteta banaka i drugih financijskih institucija.
SWIFT kod je dio međubankarskog sistema koji omogućava da uplate iz inostranstva stignu brzo i sigurno – na pravi račun.
Osim što omogućava pojedinačna privatna plaćanja, ovaj sistem je osnova za međunarodno poslovanje. Koristi ga više od 11.000 finansijskih institucija širom svijeta.
Osnovan je 1973. godine pod imenom Udruženje za međunarodne međubankarske finansijske telekomunikacije (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication – SWIFT), sa sjedištem u Briselu.
The Gurdian prenosi da je u 2020. godini preko ove platforme samo u jednom danu obavljeno oko 38 miliona transakcija.
Kao alternativa za SWIFT navodi se kineski sistem za prekogranične međubankarske transakcije CIPS, jer se vjeruje da kineski juan ima veći potencijal da ugrozi dominaciju dolara na globalnom nivou.
U međuvremenu, Indija istražuje načine da u trgovini sa Rusijom uspostavi mehanizam plaćanja u rupijama, kako bi ublažila štetu koju će ova sankcija Moskvi nanijeti i Nju Delhiju, prenosi Reuters.
Iz SWIFT-a je 2012. isključen Iran, što je bio dio sankcija Evropske unije protiv nuklearnog programa Teherana.
Putin izabrao put uništenja
Naime, prema ranijoj izjavi Ursule von der Leyen odluka o isključenju Rusije iz ovog sistema je donesena u koordinaciji Evropske unije, Velike Britanije i Sjedinjenih Američkih Država.
“Obavezujemo se da ćemo osigurati da će određeni broj ruskih banaka biti isključen iz SWIFT-a. To će ih spriječiti da djeluju širom svijeta i efektivno blokirati ruskih izvoz i uvoz“, kazala je predsjednica.
Navela je i da će se zalediti imovina Ruske centralne banke.
“To uključuje i zamrzavanje njihovih transakcija. Onemogućit ćemo Rusku centralnu banku da unovči svoju imovinu“, dodaje ona.
Kazala je i da se radi na tome da se ruskih oligarsima zabrani korištenje svih finansijskih sredstava na tržištima.
“Putin je krenuo putem koji ima za cilj da uništi Ukrajinu. Ono što on također radi zapravo jeste to da uništava budućnost svoje zemlje“, zaključila je predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.