Cijena nafte na globalnom tržištu zbog geopolitičkih odnosa i visoke potražnje vrtoglavo raste.
Kako saznaje BHRT, dobavljači u Bosni i Hercegovini od sutra će nabavnu cijenu plaćati već tri marke, zbog čega će građani za litar goriva morati odvojiti i više.
Do kada će cijene rasti nije poznato. Za sada su reagovali samo prevoznici, koji ne mogu sa sigurnošću tvrditi da će svoj posao moći i obavljati.
I dok se čeka da nove nabavne cijene budu na snazi, za BHRT je potvrđeno iz Vanjskotrgovinske komore BiH da će za građane sutra cijene biti uvećane za 10-15 feninga.
Prema saznanjima od sutra, četvrtog marta, nova nabavna cijena goriva na tržištu iznosiće već 3 KM.
Prema riječima izvora koji je ustupio na uvid novi cjenovnik nabavke naftnih derivata, situacija je sve teža.
Teško da neko može predvidjeti do koje granice će rasti cijena goriva. Iz Vanjskotrgovinske komore BiH kažu da su već obavili razgovor sa prevoznicima međunarodnog prevoza putnika, čija je zabrinutost neminovna.
Vozim na rezervi. Svratim na pumpu. Ljudi toce u kanistere gorivo. Sta se dogadja a ja ne znam? pic.twitter.com/MTfnFLZqQL
— Sabur Hanuma (@saburhanuma) March 3, 2022
“Cijena iznimno neisplativa”
Rast cijena goriva prokomentarisao je i Vjekoslav Vuković iz Vanjskotrgovinske komore BiH.
“Ta cijena postaje iznimno neisplativa, njihovo povećanje cijena usluga postaje iznimno neisplativo, odnosno njihovo povećanje cijena usluga bi dovelo do neisplativosti onih koji koriste taj prevoz i ugrozio njihovo poslovanje“, kazao je Vuković.
Olakšanje za građane BiH bilo bi barem privremeno usvajanje SDP-ov Prijedloga zakona o smanjenju ili privremenom ukidanju akciza na gorivo u BiH, čime bi troškovi goriva za građane bili manji za oko 40 feninga po litru.
“Ukidanje akcize makar na privremenoj osnovi je racionalan potez, razloga ima, ali ima li racionalnog razmisljanja medju politicarima, ohrabruje da brojni anlaiticari podrzavau ovo kao mjeru koja ce osim cjene goriva uticati lanacano na pojeftinjena svih proizvoda na koja utiče cijena goriva. Odliucivat ce se u Domu naroda, ocekujem da se Predstavnicki ovo usvojiti“, kazao je Saša Magazinović.
Upravo cijena goriva uzrokuje i povećanje cijene svih proizvoda ovisnih o gorivu. U ovm slučaju, ekonimista smatra da kao zemlja moramo reagovati najbolje.
“Ono što bi bilo važno i najvažnije za građane da u ovoj situaciji poplave globalne inflacije, da nešto uradimo ka zemlja, ako bi se prihvatilo zaustavljanje naplate akciza na period 6 mjeseci, onda bi govrivo bilo 35 feninga jeftinije a možda i više“, prokomentarisao je ekonomista Zoran Pavlović.
Hoće li političari u Bosni i Hercegovini biti odlučni u pomoći svojim građanima i napraviti potez ukidanja akciza na gorivo barem privremeno, bit će objelodanjeno 9. marta kada je zakazana sjednica Zastupničkog doma Parlamentarne skupštineBiH.
To će biti i prilika da pokažu koliko u teškoj situaciji misle na one koji ih biraju.