Raste broj ruskih građana koji su odlučili napustiti svoju zemlju nakon odluke predsjednika Rusije Vladimira Putina da napadne Ukrajinu.
Građani bježe u strahu od ekonomskih i političkih posljedica takvog poteza.
“Nadam se da ću se vratiti u zemlju koju volim, ali potpuno je nejasno šta će se sljedeće dogoditi. Moja budućnost mi je oduzeta, ova zemlja više nikad neće biti ista”, rekao je Aleksej Trubetski, voditelj škole engleskog jezika u Moskvi. Kartu za Šri Lanku kupio je istog dana, prenosi Guardian.
U Rusiji vlasti već naveliko rade na represiji protesta protiv invazije.
Preko 7.500 osoba je do sada uhapšeno na protestima protiv rata širom Rusije, prema podacima nezavisne stranice za nadzor OVD-info.
Nekoliko nezavisnih medija je također prisilno ugašeno.
Oni koji iz Rusije odlaze također se boje i ekonomske nesigurnosti koja Rusiji slijedi: ruska valuta i finansijska tržišta drastično su pala ove sedmice nakon što je Zapad uveo paralizirajuće sankcije, a iz Moskve masovno odlaze zapadne kompanije, uključujući Ikeu, Apple i Nike.
Google analitika pokazuje da Rusi od prošle sedmice sve češće u tražilicu upisuju riječ “emigracija“, a otvoreni su i brojni Telegram kanali na kojima zabrinuti građani raspravljaju o načinima kako napustiti zemlju.
Andrei Kolešnikov, viši saradnik na Carnegie Endowment think-tanku, kaže da je ovakav egzodus “kvalitetne radne snage“ očekivan, jer oni osjećaju da “nemaju budućnost u Rusiji”, prenosi N1.
“Ovaj egzodus značit će propadanje nacije. Zemlja nema veliki bazen talentiranih ljudi. Bez njih, Rusija se ne može razvijati”, rekao je Kolešnikov.
Masovnu emigraciju pojačavaju glasine da bi vlasti mogle proglasiti vanredno stanje već ovog petka, kada bi Vijeće federacije, gornji dom ruskog parlamenta, trebao održati vanredni sastanak.
Takav potez bio bi bez presedana u modernoj ruskoj historiji i mogao bi uključivati masovnu mobilizaciju muške populacije, kao i zatvaranje granica, prema službenom dokumentu koji opisuje ovaj zakon.
“Okupio sam porodicu nakon što mi je prijatelj ‘na vrhu’ rekao o vanrednom stanju. Rezervisali smo prvi avion za utorak i otišli u prvu zemlju u kojoj nikad prije nisam bio.
Ne planiram se boriti u ovom ratu koji ionako nije bio moja odluka”, rekao je Anton, viši menadžer u velikoj ruskoj kompaniji za plin i naftu.
Tatiana Stanovaja, poznata ruska politička analitičarka, napisala je na Twitteru u srijedu da bi proglašavanje vanrednog stanja bio “logičan scenarij”.
“Uvođenje vanrednog stanja dat će ovlasti vlastima da uvedu vojnu cenzuru i povećaju tajnost aktivnosti države i lokalnih tijela”, kazala je Stanovaja.
Posljednji put je vijeće održalo vanredni sastanak 22. februara, kada je tijelo potvrdilo zahtjev Vladimira Putina za korištenje vojne sile izvan granica države, dva dana prije invazije na Ukrajinu.
Vijeće je izjavilo da se službeno sastaju da rasprave paket kriznih mjera kao odgovor na zapadne sankcije.
Tokom brifinga s reporterima u utorak, glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov odbacio je spekulacije o uvođenju vanrednog stanja. Visoki izvor iz jedne od tri velika aerodroma u Moskvi također je rekao da ne vjeruje da je zatvaranje granica vjerovatno.
“Niko nas nije informisao ni o čemu. Mislim da to nije vjerovatno. Istovremeno, u ratu smo, vidjet ćemo”, rekao je izvor.
Ali, kako su se glasine širile, u Moskvi se u četvrtak mogla osjetiti panika.
Oni koji su željeli otići suočili su se s ozbiljnom oskudicom letova nakon što su zapadne zemlje zatvorile svoje zračne prostore ruskim aviokompanijama.
Moskva je odgovorila zatvaranjem svog zračnog prostora većini Zapada.
Letovi za Erevan, Istanbul i Beograd potpuno su rasprodani za sljedećih nekoliko dana, a jednosmjerna karta za Dubai sada stoji nešto više od 4.000 dolara, u poređenju sa 334 dolara u normalnim okolnostima, vidi se iz podataka Skyscannera. Karte za voz iz Sankt Petersburga za Helsinki su također rasprodane za četvrtak i petak.
Neki muškarci koji su otišli ranije ove semice govore kako su prošli intenzivno ispitivanje na ruskim granicama.
Andrej, direktor kina iz Moskve, rekao je da je bio zadržan u moskovskom aerodromu Šeremetjevo, odakle je htio sjesti na let za Baku.
Pretražen mu je kofer, a službenik aerodroma pregledao je sve privatne razgovore u aplikacijama na njegovom mobitelu.
“Uzeo mi je telefon i dobrih sat vremena sve pregledavao. Na svu sreću, izbrisao sam sve razgovore u kojima sam izražavao svoje kritike na ovaj rat.
Pitali su me volim li ‘zaista’ svoju zemlju ako sam protiv rata, zašto želim ‘bježati’ i zašto sam čitao nezavisne medije kao što je Meduza. To je bio jedan od najstrašnijih trenutaka u mom životu”, rekao je Andrej, koji je ipak dobio dozvolu za let.
I dok nesigurnost raste, čelnica centralne banke Elvira Nabiulina, traži od Rusa da ostanu mirni.
“Definitivno ćemo izdržati sve ovo. Prijatelji, moramo zapamtiti, mnogo toga ovisi o nama, moramo zaboraviti svoje nesuglasice i pomoći svojim kolegama”, rekla je Nabiulina u jednom od rijetkih pojavljivanja na ruskoj državnoj televiziji.
Ranije ove sedmice, Rusija je također uvela nove zakone s ciljem da stimuliše IT sektor. Mnogo Rusa koji rade u tom sektoru gledat će kako napustiti zemlju, znajući da će se njihove vještine cijeniti u inostranstvu.
Ali uz sve mjere koje poduzimaju zvaničnici da uvjere narod da je zemlja stabilna, neki na samom vrhu ruske vlade su i sami evakuisali svoje porodice.
“Cijela porodica je ranije ove sedmice odletjela u zemlju južno od Rusije. Rečeno nam je da idemo što je prije moguće. Ovdje ćemo čekati dok sve završi” , izjavila je kćerka jednog od najvažnijih ruskih zvaničnika bliskog Putinu.