Nakon pretresa u predmetu “Džena Memić”, advokat Ifet Feraget koji zastupa porodicu Memić kazao je da je vještak koji je zaposlen u Federalnom MUP-u Mladen Stupar potvrdio da su videosnimci sa hotela “Crystal” koji su nestali, obrisani namjerno.
Kazao je da su to stvari koje su za njih stare, da to nije ništa novo.
“Ono što je zabrinjavajuće pošto ja tu gledam mnogo širu sliku, a ne ono što ste vi danas gledali u sudnici je to da smo mi to gledali prije četiri ili pet godina, to su neke stare stvari za nas, ništa novo. Da krenemo od svjedoka, svjedoci su u nekim situacijama bitni za nastavak istrage.
Ono što je mene frapiralo bilo je pitanje jednog od branilaca da ne navodim ime u smislu: ‘Pa zar je istraga u ovom predmetu još uvijek u toku’? Dakle, to je frapantno.
Stanovište Evropskog suda za ljudska prava a i naš zakon u ličnom postupku je poprilično jasno. Podizanjem i produživanjem optužnice početkom glavnog pretresa ne okončava se službena istraga. Tužilac je tu da prati sve ono što je bitno da otkriva nove detalje i to je ono i što se dešava u ovom predmetu, istraga je još uvijek u toku. To treba da zna svaki advokat i onaj koji postupa pred Sudom“, kazao je Feraget.
Dodao je da je dosta novih momenata koji vode do rješavanja ubistva Dženana Memića.
“Čuli smo i pitanje uvaženog predstavnika Vijeća da li je računar možda u silikonskoj dolini i odgovor tužioca Čampare da je tamo negdje na vještačenju. Dakle, to su su sve legitimna sredstva, to su oni adekvatni koraci koji nas vode do ubica Dženana Memića i do onih koji su pokušali da zataškaju ovo ubistvo.
Ono što je vrlo interesantno jeste što je gospodin Memić spomenuo da su pripadnici policije 18. februara bili u hotelu i da su istjerani, da dolaze nakon toga 19. februara kada se fingira taj nestanak struje, nakon toga su snimci obrisani, a čuli smo i ranije kako je Hasan Dupovac bez nekakve naredbe 9. februara već izuzimao određene snimke, a njegov pretpostavljeni Mevludin Halilović je 24. februara naredbe vratio kao nerealizovane“, kaže Feraget.
Ističe da današnje ročište potvđuje ono što govore svih šest godina i da je nekome u cilju da se ne vodi istraga.
“Ja sam krivičnu prijavu podnio preko skoro 50 lica, na čelu sa glavnom Kantonalnom tužiteljicom, tadašnjim glavnim Federalnim tužiocem itd. Nevjerovatno je da Tužilaštvo tek nakon 11 dana pokušava da izuzme određene snimke, da komesar, tadašnji načelnik 24. februara vraća nerealizirane naredbe.
To znači da je nekome bilo u interesu da se ne vodi istraga o ubistvu Dženana Memića, i tada je neko fingirao saobraćajnu nesreću gdje je to sve skupa palo pred sudom i to je što Muriz kaže, žalosna činjenica da u MUP-u KS nema dovoljan broj glasova kako bi smo ubrzali cjelokupnu situaciju“, kaže Feraget.
Naglasio je da nastavljaju dalje, te da je milimetar veliki napredak.
“Ova borba traje šest godina i trajat će još dugo. Upornost, vrijeme i strpljenje su najbolji saveznici u dokazivanju prave istine. Predsjednik Vijeća sudija Branko Perić je pitao da li je moguće u silikonskoj dolini izvršiti to vještačenje, a tužilac Čampara je odgovorio da je taj računar već tamo.
Dakle postavlja se pitanje zašto Tužilaštvo BiH nakon šest godina vještači nešto što je Kantonalno Tužilaštvo imalo priliku da vještači u februaru 2016. godine a ništa nisu poduzeli tim povodom?
To je samo potvrda onoga o čemu sam ranije govorio, a to je da se u ovom predmetu namjerno nije vodila adekvatna istraga. Cilj je bio zataškati ubistvo, i zbog toga sve te stvari izlaze jedna po jedna na vidjelo“, kazao je na kraju Feraget.
Šta se dešavalo na suđenju?
Na suđenju Zijadu Mutapu i ostalima u slučaju “Dženan Memić”, vještak Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) je izjavio da nagli nestanak nepajanja električnom energijom, kao i eksportovanje fajlova ne mogu dovesti do nestanka videomaterijala, te da sumnja na vanjski rizik poput ljudske intervencije, za što nema dokaz.
Irhad Kos, vještak SIPA-e je kazao da je po naredbi Državnog tužilaštva vještačio računar te da je njegov zadatak bio eksportovati podatke od 1. do 20. februara 2016. godine.
Dodao je da je njegov zadatak, između ostalog, bio i utvrditi da li postoje tragovi brisanja bilo kakvih podataka te izjasniti se da li nagli gubitak električne energije može dovesti do gubitka video fajlova.
Kako je izjavio, 19. februara 2016. nakon 11:24 sati došlo je nestanka napajanja električnom energijom, nakon čega nemaju informaciju o normalnom gašenju programa.
Dodao je da u 15:13 sati dolazi struja te da je program normalnim putem ugašen u 22:29 sati, a da je u 22:42 sati došlo do ponovnog pokretanja programa.
Vještak Kos je naveo da je 20. februara 2016. u 21:26 sati došlo do ponovnog pokretanja programa, bez prethodnog gašenja te da nagli gubitak električne energije u 21:44 sati nije doveo do gubitka video snimaka.
On je kazao da eksportovanje podataka i nestanak električne energije ne dovodi do gubitka videofajlova.
Tokom direktnog ispitivanja, Kos je objasnio da na hard-diskovima nedostaju fajlovi od 8. do 11. februara te da su 19. marta postojali snimci od 8. februara 2016. godine, nakon čega su nestali.
Na upit tužioca Dubravka Čampare, Kos je potvrdio da je ovo dokaz da su ti snimci postojali u trenutku eksportovanja i da do njihovog nestanka dolazi nakon nestanka struje, ali kako je vještak kazao na sudu, nestanak struje nije uzrok nestanka materijala.
Kos je kazao da koriste dva programa koji podržavaju povrat snimaka, ali da snimke nisu uspjeli pronaći.
“Na kraju mišljenja sam naveo da nisam mogao pronaći informacije o postojanju tih fajlova i o brisanju. Otklonili smo nestanak struje i eksportovanje kao faktor nestanka podataka. Vanjski faktor može biti uzrok, sistem ne briše sam fajlove. Nisam mogao pronaći dokaze je li obrisan i na koji način“, kazao je Kos.
Na upit predsjedavajućeg Sudskog vijeća Branka Perića kazao da vanjski faktor može biti namjerno brisanje podataka.
Na upit Odbrana, vještak je kazao da pod vanjskim faktorom misli na ljudsku intervenciju, ali da nije pronašao tragove iste.
Izjavio je da ostavlja mogućnost da bi neka agencija u svijetu mogla povratiti fajlove koji nedostaju, ali da njemu nije poznato da je Tužilaštvo to ikada zatražilo putem Međunarodne pravne pomoći.
Za prikrivanje dokaza sudi se Zijadu Mutapu, njegovoj kćerki Alisi Ramić (ranije Mutap), tadašnjem šefu Odsjeka za saobraćajne istrage Hasanu Dupovcu, policajcu Josipu Bariću i radniku hotela Muameru Ožegoviću.
Vještak Mladen Stupar iz SIPA-e je kazao da je rađeno vještačenje računara i dva DVD-a po naredbi Kantonalnog tužilaštva Kantona Sarajevo i da je njihov zadatak bio da pokušaju doći do izbrisanih hotelskih videosnimaka te da se utvrdi vrijeme njihovog brisanja.
Objasnio je da nije bilo moguće doći do snimaka te da postoji rupa u podacima, pošto je utvrđeno da postoje snimci od prije 8. februara i nakon 11. februara.
“Na osnovu toga se može zaključiti da su snimci namjerno izbrisani. Moj je zaključak da je ovo urađeno namjernim brisanjem“, izjavio je Stupar.
Na upit Edina Šećerbegovića, branioca petooptuženog Ožegovića kazao je da nisu utvrdili način i vrijeme brisanja podataka.
Na današnjem suđenju svjedočio je i M-14, koji je kazao da je u februaru 2016. bio kod kuće koja se nalazi u Velikoj Aleji te da je oko 20 minuta do 23 sata čuo zvuk koji ga je u tom momentu asocirao na udar željeza od željezo, a nakon toga je vidio kombi koji se ubrzano zaputio prema Vrelu Bosne.
Dodao je da je vidio zadnji dio kombija te upaljena zadnja štop svjetla.
M-14 je kazao da je u decembru 2016. oko pola dva iza ponoći bačena eksplozivna naprava na kuću gdje je živio te da se to desilo na isti datum kada je bilo ročište u ovom predmetu pred Kantonalnim sudom u Sarajevu. Dodao je da su im policajci rekli da se neko zezao.
Na upit Odbrana, izjavio je da je nakon deset do 15 minuta nakon zvuka vidio odsjaj rotacija te da nije čuo ljudske glasove.
Barićev branilac Kadrija Kolić je uložio prigovor na iskaze svjedoka, rekavši da se njima ništa ne dokazuje.
Posljendji svjedok, M-13, je izjavio da je 6. ili 8. februra u noći između 22:20 i 22:40 sati iz kuće vidio kombi koji je prošao kroz Aleju.
“Čuo sam zvuk kao kad se žurno zatvara kombi“, izjavio je M-13, dodavši da je kombi bio bordo boje te da je vidio desnu bočnu i zadnju stranu kombija.
Nastavak suđenja je zakazan za 19. maj.