Pored mnogobrojnih političara koji su danas održali sastanak sa visokim predstavnikom Christianom Schmidtom i lider HDZ-a Dragan Čović je razgovarao sa njim o mogućim izmjenama Izbornog zakona BiH.
Čović je na svom Twitter nalogu potvrdio da se sastao sa visokim predstavnikom, napisavši da mu je u razgovoru “ponovio da je jednakost i nediskriminacija tri konstitutivna naroda i svih ostalih građana od najveće važnosti”.
Istaknuo je i da mu je žao što BiH ovo pitanje ne može riješiti unutrašnjim dogovorom.
“Žao mi je što se Bosna i Hercegovina doživljava kao zemlja koja nema dovoljno domaće snage da provede reforme”, napisao je Čović na Twitteru.
Bakir Izetbegović “iznio svoj stav” Schmidtu
I lider SDA Bakir Izetbegović razgovarao je danas s Visokim predstavnikom u BiH Christianom Schmidtom.
Tema razgovora, kako su i ranije mediji objavili, bile su izmjene Izbornog zakona.
Schmidt bi tokom dana trebao obaviti telefonske sastanke sa svim liderima parlamentarnih stranaka o ovoj temi.
“Upravo sam završio telefonski razgovor sa Visokim predstavnikom za Bosnu i Hercegovinu Christianom Schmidtom o izmjenama Izbornog zakona BiH. Visokom predstavniku sam iznio stav SDA da su prihvatljive hitne izmjene koje će unaprijediti integritet izbornog procesa, kao i izmjene koje se odnose na poboljšanje funkcionalnosti Federacije BiH.
Naglasio sam da sve preko toga može biti predmetom pregovora koji će uslijediti tek nakon završetka izbora i formiranja nove strukture vlasti”, naveo je Izetbetgović.
Nikšić nakon razgovora sa Schmidtom: “Nikakvo rješenje nije bilo na stolu”
Brojni lideri, ali i mediji prenose kako bi se sa eventualnim nametnutim odlukama moglo ići na ruku HDZ-a.
Predsjednik SDP-a Nermin Nikšić negirao je ovakve špekulacije.
Tvrdi da u razgovoru sa visokim predstavnikom nije izgovorena niti jedna rečenica koja bi to potkrijepila.
“Mogu da govorim o čemu smo razgovarali, ne mogu komentarisati medijske špekulacije. O tome nije bilo razgovora, nije to niko niti spomenuo, niti je bilo kakvo rješenje bilo na stolu, odnosno telefonski ništa nije spomenuto”, otkriva Nikšić.
Pojasnio je kako su visokog predstavnika interesovali stavovi ove stranke kada je u pitanju zaštita integriteta izbornog procesa, te stavovi o mogućim blokadama nakon izbora.
“Ponovio sam stavove SDP-a kada su u pitanju ove dvije stvari. Mi smo to kao SDP i u razgovorima o izbornoj reformi dostavljali u pisanoj formi svoje prijedloge za rješavanje ovih pitanja”, podsjeća Nikšić za N1.
Schdmit je, tvrdi Nikšić, naveo kako nikakvu odluku nije donio, niti da je blizu toga, već da vrši širok krug konsultacija i da želi da čuje razmišljanja.
“Predložio je da se vidimo ponovo u sljedećoj sedmici”, dodao je kratko Nikšić.
Podsjetimo, ‘upozorenje’ da bi visoki predstavnik sa najnovijim odlukama mogao izaći u susret željama Dragana Čovića, stigao je ranije danas upravo iz SDP-a, kada je njihov državni zastupnik u istupu na društvenim mrežama saopštio kako je “tačno sve ono što kruži u medijima”.
“Visoki predstavnik se konsultuje o namjeri da izađe u susret HDZ-u izmjenama koje se odnose na formiranje vlasti. Vrijednosno potpuno pogrešno. Uvođenje nove diskriminacije na pomolu!”, napisao je Magazinović.
Elmedin Konaković podržao Schmidta: “Njegova intervencija bi mogla biti učinkovita”
Kako su mediji ranije objavili, Schmidt je jutros održao sastanke s nekim nevladinim organizacijama, a nakon toga i sa stranaka.
Jedan od njih je predsjednik NiP-a Elmedin Konaković. On je za Raport otkrio neke detalje.
“Razgovarali smo o suštinski dvije važne stvari: Integritet izbora, tema na kojoj smo zapeli, a na kojoj je najviše insistirala opozicija. Mi smo prenijeli svoj stav“, navodi Konaković.
Druga tema o kojoj je razgovarao sa Schmidtom jeste moguća blokada provedbe izbora, nakon što se oni održe 2. oktobra.
“Ja sam uvjeren da će HDZ – HNS uraditi sve, da pokušaju insistirati na rješenjima u svoju korist. Mišljenja smo da nemamo ništa protiv da se relaksira blokada u Domu naroda, Schmidtova intervencija bi tu mogla biti učinkovita, i ne bi došli u situaciju da još četiri godine gledamo Novalića“, kaže Konaković.
Pitao ga je Schmidt i o njegovim procjenama da li bi neke nove izmjene Izbornog zakona imale prolaz u Parlamentu BiH odnosno da li smatra da su vladajuće stranke spremne na tako nešto.
“Moj stav je, i to sam mu prenio, da neće imati prolaz u Parlamentu jer HDZ i SNSD i SDA ne pokazuju interes da to riješe. Oni nemaju interes za državu, niti kandidatski status, nego samo da raspodjele plijen i javna preduzeća“, naveo je Konaković.
“To što smo se vratili na temu Izbornog zakona je veliki korak unazad i tu smo zbog kukavičluka nekih lidera jer su cijelu priču oko odlaska u Neum pretvarali u kampanju i spinovali teme, a nisu se bavili suštinom. Da podsjetim, dole smo išli zbog izmjena Ustava. Tada su na stolu bili izmjene da se brišu etnički prefiksi. Da je bili interesa lidera, mogli smo ove izbor imati sve Bosance i Hercegovce kao kandidate iz svih krajeva BiH.
Mogli smo imati klubove na državnom nivou koji ne bi bili Klubovi naroda, a je iz RS moglo doći nekoliko Hrvata i Bošnjaka. Zbog sitnog partijskog interesa to sad nemamo“, ističe Konaković.
Jedna od tema bila je i deblokada imenovanja sudija Ustavnog suda.
“To je jedno od ključnih pitanja, znamo da je sad paraliziran cijeli taj sistem“.
Na pitanje da li je Schmidt naveo da želi nametnuti neka rješenja, Konaković kaže:
“Nije rekao da išta želi nametnuti, taj dojam sam stekao iz onoga što sam čitao u medijima, ali mislim da razmišlja o tome dok provodi ove razgovore“.