“Slanje njemačkih vojnika u BiH, uz rezoluciju koju su usvojili, je u funkciji zastrašivanja građana Republike Srpske, kazao je član Predsjedništva BiH Milorad Dodik.
On tvrdi da “neko očito računa na kolektivno pamćenje naroda i loša sjećanja na vrijeme kada su Nijemci slali vojsku ovdje”.
Dodaje da bi, “da Njemačka želi dobro BiH kako govore, uložili svoj uticaj u EU i dali status kandidata BiH”.
“Ovako je lakše pisati rezolucije koje nikome nisu od koristi, osim onima koji se hrane ovakvim međunarodnim aktivnostima”, rekao je Dodik.
Navodi kako je Rezolucija nepotrebna i puna netačnih kvalifikacija.
“BiH je neuspješan eksperiment međunarodne zajednice i tu ne pomažu ni deklaracije ni rezolucije poput ove.
Ako su krivci za neuspjeh BiH Milorad Dodik i Dragan Čović, zašto je BiH imala najprije građanski rat u kojem se nisu pitali Dodik i Čović, a zatim godine protektorata, u kojima se opet nisu pitali Dodik i Čović? Zato i ovu rezoluciju vidim kao još jedno zamazivanje očiju, ovoga puta njemačkoj javnosti”, rekao je Dodik za Srnu.
Komšić i Džaferović zahvalni na rezoluciji
Predsjedavajući Predsjedništva BiH Šefik Džaferović pozdravio je usvajanje rezolucije o BiH u njemačkom Bundestagu i zahvalio zastupnicima, a naročito Adisu Ahmetoviću i Borisu Mijatoviću.
Izuzetno je bitan poziv Vladi Njemačke da još više osnaži svoj angažman prema Bosni i Hercegovini, naročito kada je u pitanju naš euroatlantski put, te jačanje demokratije i vladavine prava, saopćio je Džaferović.
“Od esencijalnog značaja je što su Dodik i Čović imenom i prezimenom navedeni kao ključni krivci za blokade i negativne procese u Bosni i Hercegovini, a njihova politika identificirana kao prijetnja miru u Jugoistočnoj Evropi.
Ovime se Bundestag izdignuo iznad vještačke potrebe da se podjednako okrive svi u Bosni i Hercegovini, kako bi se zamaglila individualna odgovornost onih koji se zalažu za secesiju i dalje etničke podjele“, naveo je Džaferović.
Upravo je, dodaje, zahvaljujući politici jasnog imenovanja krivaca u Bosni i Hercegovini zaustavljen rat, sklopljen Dejtonski sporazum, te su napravljeni brojni reformski pomaci u proteklih 27 godina, a svaki put kada se izjednačavala odgovornost svih kroz nejasne formulacije to je samo ohrabrivalo antizapadne snage.
“Jako važna dimenzija jeste poziv Njemačkoj vladi da, u koordinaciji sa SAD-om i Velikom Britanijom, nastavi snažno zagovarati sankcije Evropske unije prema onima koji narušavaju Dejtonski mirovni sporazum i ustavni poredak“, kazao je Džaferović.
Na koncu od krucijalnog značaja je što je u rezoluciji detektovana sprega susjednih država Srbije i Hrvatske sa etničko-separatističkim politikama u BiH, te što je Zagrebu i Beogradu jasan poziv da se distanciraju od ovih politika. Posebno je bitan dio u kojem se kao negativan određuje utjecaj Zagreba na izmjene Izbornog zakona, ističe Džaferović.
“Ova rezolucija je jasan signal svima nama u Bosni i Hercegovini da se okrenemo konstruktivnim procesima, pozitivnom dijalogu i reformama koje imaju za cilj izgradnju demokratskog, pluralističkog i inkluzivnog društva, u znaku borbe protiv korupcije, diskriminacije i svih oblika nepravde.
Ljudi u Bosni i Hercegovini zaslužuju evropsku budućnost i mogućnost da žive u miru, modernom i demokratskom društvu, iz kojeg mladi neće iseljavati već će moći planirati svoju budućnost“, saopćeno je iz Džaferovićevog kabineta.
Član Predsjedništva BiH Željko Komšić također se zahvalio zastupnicima Bundestaga koji su danas usvojili Rezoluciju o BiH.
“Pozdravljam usvajanje Rezolucije u Bundestagu od strane semafor koalicije kojom se pruža podrška Bosni i Hercegovini, i zahvaljujem se svim zastupnicima, naročito Adisu Ahmetoviću i Borisu Mijatoviću koji su se vanredno zauzeli za usvajanje iste”, poručio je kratko Komšić.