Bivši ministar za boračka pitanja Kantona Sarajevo Muharem Fišo je preminuo u 58. godini.
Fišo je rođen 1. septembra 1964. godine u Trznju, općina Hadžići, gdje je završio osnovnu školu.
Srednju školu je završio u Sarajevu od 1979. – 1983. godine, a nakon završene srednje škole prvo zaposlenje je u ŽTP-u Sarajevo u OOUR-u prevoza željeznicom na radnom mjestu referent za organiziranje prevoza robe.
Nakon toga postaje rukovodilac nabavke i prodaje trgovniskog preduzeća „Željeznički konzumi“ d.o.o. Sarajevo gdje ostaje sve do početka agresije na RBiH.
Paralelno uz rad završava višu školu u Beogradu i stječe zvanje komercijaliste. Nakon demobilizacije iz Armije RBiH stječe zvanje diplomirani ekonomista te je magistrirao u septembru 2015. godine.
Za vrijeme odbrambeno-oslobodilačkog rata od 1992-do 1995 godine angažuje se u jedinici 1.Korpusa 109. Brdske brigade Armije RBiH gdje ostaje sve do kraja agresije na našu zemlju. Tokom agresije na RBiH obavljao je niz dužnosti, unaprijeđen je u čin poručnika ARBiH.
Prije nego što je postao ministar za boračka pitanja KS, bio je direktor preduzeća „Park“. Svojevremeno je bio i potpredsjednik Rukometnog kluba Hadžići i član Udruženja za ostvarivanja prava boraca RVI i šehidskih odnosno porodica poginulih boraca.
Na općim izborima 2014.godine izabran u Predstavnički dom Parlamenta FBiH gdje obavlja dužnost predsjednika kluba zastupnika i predsjedavajućeg Odbora za prostorno uređenje i komunalnu djelatnost, te člana Odbora za finansije i budžet Federacije BiH.
Fišo je bio ministar za boračka pitanja Kantona Sarajevo u mandatu 2014-2018.
Iza njega su ostali supruga Safija, sin Amar i kćerka Azra.
Osuđen na godinu dana zatvora zbog korupcije
Općinski sud u Sarajevu proglasio je u augustu prošle godine krivim Muharema Fišu za zloupotrebu položaja te ga je prvostepeno osudio na godinu zatvora.
Fišo je presuđen jer je u 2016. i 2018. godini, dok je bio ministar za boračka pitanja Kantona Sarajevo, nezakonito uposlio dvije osobe na pozicije tehničkih sekretarica.
Kako se navodi u optužnici, Fišo je fiktivno proveo konkursnu proceduru kako bi se prijavile samo njih dvije, iako nisu imale status namještenica niti su bile uposlene u organu državne službe.
Time je optuženi iskoristio službeni položaj, a njima pribavio korist u vidu zaposlenja na neodređeno vrijeme.
Inače, one su dobile otkaz, budući da je inspekcija utvrdila da je njihovo zaposlenje izvršeno suprotno Zakonu o namještenicima u organima državne službe u Federaciji BiH.