U nastavku suđenja Zijadu Mutapu i ostalima u slučaju “Dženan Memić” danas su u Sudu BiH saslušani Šećo Smajlović i Sanela Hasanbegović, pripadnica MUP-a Kantona Sarajevo.
Nakon pretresa, Muriz Memić, otac nastradalog Dženana Memića, kazao je da mu je drago što u Sudu BiH više nije Dalida Burzić te je komentirao svjedočenje Sanele Hasanbegović.
“Drago mi je što smo danas bili Sudu BiH, gdje više nema Dalide Burzić, ona je suspendirana, to je veliki uspjeh. Očekujem njeno hapšenje. Što se tiče Sanale Hasanbegović, to je jedna lažljivica otpočetka iz MUP-a Kantona Sarajevo.
Kompletan taj Odjel za krvne i seksualne delikte je lagao otpočetka. Zato sada idu nove istrage protiv šefova tih odjela, a Sanela Hasanbegović je bila dosta neiskrena, dosta toga je prešutjela“, kazao je na početku Memić i dodao:
“Ifet je to davno rekao, da su bez ijednog novog dokaza oni napravili novi izvještaj. Prvi izvještaj je bio za ubistvo, sudija za prethodni postupak je vidio da to Ljubo nije uradio i zato je žalba uvažena. Međutim, oni pišu novi izvještaj za saobraćajnu nesreću i vidimo na rekonstrukciji kako navode Ljubu da pokaže lice mjesta.
On nije znao pokazati lice mjesta. Pisat će se o ovome, kako bez ijednog novog dokaza idu u novu kvalifikaciju djela, a vidjeli ste i šta je Hasan Dupovac radio i da je dolazio i da je on sastavio taj izvještaj. Sve se razotkrilo, ali vidite ove borbe šest i po godina.
Saneli Hasanbegović nikad neću halaliti, nikad joj neću oprostiti. Danas mi je čudno što je niko nije pitao o službenoj zabilješki koju je ona napravila da je Alisa prepoznala jednog od napadača, to je prešutjela i Sanela“, rekao je Memić.
Dodao je da ga čudi da i Tužilaštvo nije pitalo svjedokinju koga je Alisa prepoznala kao napadača, jer je njen otac, kako kaže Memić, dva dana zvao i govorio da je Alisa prepoznala jednog napadača.
“Druga stvar, Nina Kisić, advokatica, ne treba ja da je učim šta je poligraf. Prvo, poligraf ne priznaje Sud, a drugo je moje tumačenje. Poligraf je mašina, a na kraju čovjek piše izvještaj. Da pojasnim, za Ljubu Seferovića je na poligrafu bilo da je sigurni izvršilac.
Tri presude su rekle da se to uopće nije desilo. Mirza Ploskić, učesnik događaja, poznaje izvršioca, ko je to istražio, nikad niko. Znači poligraf je bezvezna stvar, napišu na kraju šta hoće. Znači, ne trebaju se držati poligrafa, jer ga Sud ne priznaje. Kako nisu istraživali onda Mirzu Ploskića ako je učesnik događaja i poznaje izvršioca“, upitao je Memić.
Svjedokinja Sanela Hasanbegović je izjavila da je preuzela CD videonadzora s Kuvajtske ambasade i da nije tada bilo sudske naredbe za izuzimanje.
“Preuzela ga je u ‘Sekuritsu’ od Vahidina Memića, bez naredbe. Ali kasnije, radom, oni su lijepo mogli doći do toga, jer smo im mi nudili snimak koji smo mi vještačili u Kanadi da je srednje slovo ‘A’ na tablici tog kombija koji se vidi na snimku.
Međutim, oni nisu htjeli i rekli su da se šalje ponovo na vještačenje. U optužnici je navedeno da je srednje slovo ‘E’, a na snimku se vidi da je slovo ‘A’. Kako nisu išli tim tragom, šta su radili?
Znamo i opće je poznato da je to bila kriminalna organizacija 2016. godine u MUP-u Kantona Sarajevo s Džaferom Hrvatom, Nurijom Mehićem, Sakibom Kremom, Emirom Mehmedagićem i Sanelom Hasanbegović na čelu“, rekao je Memić.
On je dodao da nema potrebe da se vještačenje obavljeno u Kanadi koristi za potrebe nove istrage za ubistvo Dženana Memića, jer je to završena stvar.
“Saobraćajne nesreće nije bilo. Jedino što se može koristiti da vide ko je to pokušavao namjestiti. Čuli smo to i bez ijednog novog dokaza oni su se upuštali u to. Ali opet vidimo da je Hasan tu bio, da je Hasan odgovoran, zato mu se sudi, i Alisi i Zijadu Mutapu.
Ko hoće snimak, dat ću ga i objavit ću ga da se vidi slovo ‘A’. Znači, sve vrijeme su išli pogrešnim pravcem. Mi smo mislili da će nekad odustati i Dalida Burzić i Vahid Ćosić, ali oni su išli samo dublje. Oni se vjerovatno nisu nadali našem otporu, ali, evo, mi smo to dokazali.
Mi smo ogolili Tužilaštvo KS i MUP Kantona Sarajevo. Ali, hvala Bogu, imaju novi ljudi koji hoće da rade. Hvala Bogu da se ovo privodi kraju jer čeka nas novi postupak. Vjerujte mi, narod će povraćati kada sazna pravu istinu“, kazao je na kraju Muriz Memić.
Vidio rotaciona svjetla i povrijeđena lica u noći stradanja Dženana
Na suđenju za prikrivanje dokaza u istrazi o stradanju Dženana Memića 2016. godine u Sarajevu, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine kazao je kako je, iz hotela u kojem je radio, vidio rotaciona svjetla i hitnu pomoć, kao i povrijeđena lica.
Šećo Smajlović rekao je da je u februaru 2016. godine radio kao čuvar u hotelu “Casa Grande”, koji se nalazi u Aleji na Ilidži.
On je objasnio kako je kancelarija u kojoj je boravio bila okrenuta prema Vrelu Bosne.
“Radio sam, bio sam u toj kancelariji, vidio sam samo rotaciono svjetlo. Izašao sam iz te kancelarije, ima predsoblje”, kazao je svjedok.
Objasnio je kako je vidio policiju i hitnu pomoć, kao i unošenje nosila u vozilo hitne pomoći, nakon čega je ono otišlo.
Smajlović je rekao kako je, nakon desetak minuta, ponovo došla hitna pomoć te je vidio dvije osobe kako vode jedno lice.
Objasnio je da je sve gledao sa udaljenosti od otprilike 50 metara, te da nikako nije izlazio van hotela. Dodao je da tu noć nije čuo nikakve zvukove van hotela.
“Vidim, bio blokiran put sa obje strane”, naveo je svjedok, dodavši kako hotel u tom periodu nije radio, te nije bilo struje, osim jednog produžnog kabla, i da videonadzor nije radio.
Objasnio je kako su par dana poslije u njegovu kuću došla dva lica u civilu, koja su ga ispitala, te im je on ispričao sve što je i sada rekao.
Za prikrivanje dokaza sudi se Zijadu Mutapu, njegovoj kćerki Alisi Ramić (ranije Mutap), tadašnjem šefu Odsjeka za saobraćajne istrage Hasanu Dupovcu, policajcu Josipu Bariću i radniku hotela Muameru Ožegoviću.
Svjedokinja Sanela Hasanbegović izjavila je kako je zaposlena u Ministarstvu unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo (MUP KS), u Odsjeku za kriminalističke i seksualne delikte, te da je tužilac Tužilaštva KS-a Meris Ćato kontaktirao Odsjek i zatražio da neko dođe u Tužilaštvo, a nakon što je Hasanbegović zajedno s kolegom otišla, on ih je upoznao s događajem od 8. februara i te prilike kazao da “nije siguran na način kako se događaj odigrao”.
Ona je rekla da je tada vidjela Alisu Ramić (ranije Mutap), koja je imala zavoje oko glave i djelovala je zbunjeno.
Hasanbegović je pričala na koji način se odvijala istraga. Kazala je da je prisustvovala pregledu vozila Clio, zelene boje, i radila na prikupljanju videonadzora, kao i analizi mobilnih telefona, te komunikaciji sa oštećenima.
Objasnila je proces lišavanja Ljube Seferovića, kojem je suđeno za nezgodu u kojoj je stradao Memić i koji je na kraju pravosnažno oslobođen optužbi.
Prema njenim riječima, tokom obdukcije Dženana Memića, bila je prisutna ispred prostora u kojem se vršila obdukcija, zajedno sa optuženim Hasanom Dupovcem, kolegom Edinom Grabovicom, dok je Olga Vukša bila unutar zgrade.
Objasnila je kako je Dupovac prilikom obdukcije ušao na nekoliko minuta, da bi predao baterijsku lampu koja im je bila potrebna.
“Kolega Dupovac je unio tu baterijsku lampu i zadržao se minutu, dvije, tri”, rekla je Hasanbegović, dodavši kako je Vukša insistirala da Dupovac ide na obdukciju s njima.
Na upit Odbrane da li je Dupovac izašao prije završetka obdukcije, svjedokinja je kazala da jeste i da su sve informacije dobili nakon obdukcije.
Odbrana je upitala da li se dešavalo da se u jednom predmetu preklapaju dva odsjeka, a svjedokinja je rekla da se to dešavalo često.
Nastavak suđenja je zakazan za 22. septembar.