Nakon tri mjeseca pauze danas nastavljeno suđenje u predmetu “Respiratori”

Danas je u Sudu BiH nakon tri mjeseca nastavljeno suđenje u predmetu “Respiratori”.

Podsjetimo, optuženi su federalni premijer Fadil Novalić, Fikret Hodžić, Fahrudin Solak i Jelka Milićević.

Novalić i ostali se terete za sumnjivu nabavku 100 respiratora, vrijednosti 10.530.000 KM, koje je iz Kine uvezla firma “F. H. Srebrena malina”.

Novalić, Solak i Hodžić optuženi su za udruživanje radi činjenja krivičnih djela u vezi sa zloupotrebom položaja ili ovlaštenja te primanjem nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu uticajem.

Optužnica ih tereti i za pranje novca, falsifikovanje ili uništenje poslovnih ili trgovačkih knjiga ili isprava, falsifikovanje službene isprave i povredu obaveze vođenja trgovačkih ili poslovnih knjiga i sastavljanja finansijskih izvještaja i njihovo falsifikovanje ili uništavanje.

Šta se dešavalo na posljednjem ročištu?

Posljednje ročište je održano 13. jula kada je svjedokinja odbrane Fahrudina Solaka kazala da su se respiratori ACM812A kvarili više u odnosu na druge marke čime je završeno i ulaganje materijalnih dokaza odbrane.

Svjedokinja Amela Katica-Mulalić objasnila je kako je zaposlena na poziciji šefice Klinike za anesteziologiju na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu (KCUS), i da su tokom marta i aprila 2021. godine zajedničkom odlukom Kriznog štaba KCUS-a iznesene potrebe ove institucije, među kojima je iskazana potreba za respiratorima.

“Niko nije mogao predvidjeti, mi smo prvenstveno trebali respiratore koje nismo imali”, rekla je svjedokinja.

Objasnila je kako ne postoje respiratori koji su samo proizvedeni za COVID pacijente, već da su respiratori namijenjeni svim pacijentima izuzetno teškog općeg stanja.

Prema njenim riječima, rano se počelo “suditi respiratorima”, te da se trebalo sačekati mišljenje servisera.

Kazala je kako je postojao strah i otpor prema korištenju ovih respiratora, te su i pacijenti zbog toga kasno dolazili. Objasnila je na koji način funkcioniše respirator ACM812A i koja je njegova važnost.

Stvorilo se jedno veliko nepovjerenje, prema doktorima, prema aparatu”, rekla je ona.

Na upit tužioca Tužilaštva BiH da li je nju kao šeficu iko pitao šta je najpotrebnije, ona je kazala kako niko nije ništa pitao, te da su postojale donacije preko kojih su dobijali potrebne stvari.

Ona je rekla da je dobijeno 30 respiratora, te da se ne može sjetiti koliko ih je bilo u funkciji, ali da zna da nije bilo nijedne incidentne situacije.

Na upit Tužilaštva BiH da li su se ovi respiratori kvarili i zbog toga stavljani van funkcije, i da ih uporedi s drugim markama respiratora, svjedokinja je kazala da su “ispadale sve vrste respiratora iz funkcije”, te da se ne može sjetiti da li su se ovi respiratori najviše kvarili i da ne zna da li je bilo respiratora koji se nisu mogli popraviti.

Solak, suspendovani direktor FUCZ-a, za zloupotrebu položaja prilikom nabavke respiratora je optužen s federalnim premijerom Fadilom Novalićem, Fikretom Hodžićem, direktorom firme “F.H. Srebrena malina”, kao i samom firmom, te federalnom ministricom finansija Jelkom Miličević.

Braniteljica Marsela Bajramović nastavila je ulaganje materijalnih dokaza, među kojima je uložila set dokaza – ponude koje su dostavljane Federalnoj upravi civilne zaštite, na koje se Tužilaštvo BiH nije protivilo, ali su rekli kako se nekim dokazima iz ovog seta potvrđuju navodi koji su opisani u optužnici.

Bajramović je, između ostalog, kao dokaze uložila zapisnike o primopredaji respiratora te odluku raspodjele respiratora.

Na tom ročištu završeno je ulaganje materijalnih dokaza Solakove Odbrane, a na neke od ovih dokaza Tužilaštvo je imalo prigovor relevantnosti.