Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić obratio se iz Tirane i ponovio da Srbija neće uvoditi sankcije Rusiji.
Vučić je na konferenciji za medije istakao da Srbija neće učestvovati u restriktivnim mjerama prema Rusiji.
“Ne mogu ni da sjedim ni stojim iza te deklaracije, jer nisam pisao deklaraciju, ali moram da kažem da se nismo saglasili sa sankcijama Rusiji, a nismo ih ni uveli. To je činjenica, a nekome se sviđa, a nekome ne.
Rekao sam da je odnos prema sankcijama u stvari odnos prema građanima Srbije. Nije prirodno da mi učestvujemo u toj politici… Dobro smo razumjeli poruku EU, razumio sam to i kroz diskusiju“, rekao je Vučić.
Dodao je da će se raspravljati o francusko-njemačkom prijedlogu, ali da u naprijed ne može da se kaže da li će se prihvatiti ili ne.
Može se slobodno reći da je ovakav potez Vučića svakako bio očekivan, obzirom da se u dokumentu ističe neophodnost usklađivanja sa spoljnom politikom EU, što uključuje i uvođenje sankcija Rusiji.
Iako formalnopravno Srbija nema obavezu da primijeni dokument, paraf na ovakav sadržaj govori mnogo o spoljnoj politici Beograda.
U početnom stavu deklaracije navodi se da “eskalirajuća ruska agresija na Ukrajinu dovodi u pitanje mir, evropsku i globalnu bezbjednost i naglašava važnost strateškog partnerstva EU i Zapadnog Balkana“.
To je otvorilo i pitanje usaglašavanja sa spoljnom politikom Unije, što je kamen spoticanja da i Srbija potpiše ovu deklaraciju.
Naime, lideri EU “snažno pozivaju partnere na Zapadnom Balkanu“ da učine napredak u pravcu punog usklađivanja sa spoljnom politikom EU, uključujući i restriktivne mjere”.
“Stajati rame uz rame sa EU u vrijeme ruske agresije na Ukrajinu je više nego ikada prije jasan znak strateške orijentacije partnera“, navode EU lideri i pozdravljaju napore zemalja koji su se već u potpunosti uskladile.
Tu je i glavni problem jer Srbija do sada nije željela da se u potpunosti uskladi sa spoljnom politikom EU, budući da su za sada u srbijanskoj spoljnoj politici sankcije Rusiji crvena linija.
Vučić je već nekoliko puta istakao da je Srbija ponosna na to što vodi odgovornu i nezavisnu politiku, a da će se sankcije potencijalno uvesti jedino ukoliko pritisci postanu preveliki.
Sa druge strane, tekst deklaracije već u naprijed je usaglašen budući da je takva diplomatska praksa. Samim tim Srbija je upoznata sa osnovnim principima i načelima koji se nalaze u njoj.
Ukoliko Srbija odbije da potpiše ovakav dokument, to bi bio ozbiljan presedan budući da su deklaracije dokumenti koji su nisu obavezujući, samim tim nemaju nikakve pravne posljedice.
Isto tako, eventualno potpisivanje ne bi značilo da će Srbija automatski uvesti sankcije Rusiji.